Kauza Promopro u soudu. Státní zastupitelství žaluje 12 lidí | e15.cz

Kauza Promopro u soudu. Státní zastupitelství žaluje 12 lidí

Logo českého předsednictví EU, během nějž Promopro získalo sporné zakázky
Logo českého předsednictví EU, během nějž Promopro získalo sporné zakázky
• 
ZDROJ: EU2009.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na 12 lidí v případu sporné zakázky pro firmu Promopro z doby českého předsednictví Evropské unii. Podle státního zástupce Tomáše Černého byla zakázka na zajištění audiovizuální techniky předražená o 388 milionů korun.

„Dne 19. prosince 2013 byla Městskému soudu v Praze doručena obžaloba státního zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze na 12 obviněných osob,“ uvedl Černý. Žalobce je viní z pěti trestných činů.

Mezi obviněnými by měla být i bývalá náměstkyně exministra obrany Alexandra Vondry (ODS) Jana Hendrichová a také tehdejší ředitelé odborů Radomír Karlík a David Mlíčko. Úředníci podle policie zvýhodnili firmu Promopro před ostatními soutěžiteli tím, že vyloučili část uchazečů, kteří pak nemohli podat své nabídky.

Trojici bývalých státních zaměstnanců viní policisté z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Vondra jako vicepremiér pro EU za přípravu předsednictví, které proběhlo v prvním pololetí 2009, zodpovídal, obviněn však nebyl.

Praní špinavých peněz a podvod

Ostatní stíhané, kteří pracovali ve společnostech zainteresovaných na zakázce, podezírají policisté z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz, tři z nich pak také z podvodu.

Podle detektivů necelých 400 milionů převedli na jiné osoby či firmy, vytvářeli fiktivní faktury a prostředky pak vybírali v hotovosti. Mezi nimi je například majitel firmy Promopro Jaroslav Veselý nebo Vlastimil Maxa ze společnosti NWDC, kterou si Veselého firma najala.

Veselý v minulosti uvedl, že se ničeho protizákonného ani nekalého nedopustil, o transakcích svých subdodavatelů údajně nic nevěděl. Detektivové podle médií stíhají rovněž Václava Čadu, společníka firmy Damovo, které patřila audiovizuální technika, a bývalého Vondrova podřízeného Libora Veverku.

Soudit bude Brázdilová. Rozhodovala i o Pitrovi

Doručení obžaloby potvrdila také mluvčí městského soudu Markéta Puci. „Podle rozvrhu práce dostala případ přidělen soudkyně Eva Brázdilová. Hlavní líčení zatím nařízeno nebylo, předsedkyně senátu se musí nejdříve důkladně seznámit se spisovým materiálem,“ uvedla mluvčí.

Brázdilová v minulosti soudila například kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra nebo hoteliéra Bohumíra Ďurička odsouzeného za vraždu.

Společnost Promopro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech. Od úřadu vlády dostala zaplaceno přes půl miliardy korun. Zakázku získala bez výběrového řízení.

Podle staršího vyjádření úřadu vlády bylo hlavním důvodem to, že exkluzivním provozovatelem a dodavatelem techniky a služeb byla v Kongresovém centru Praha právě společnost Promopro. Proto prý bylo z organizačního hlediska vhodné a z koordinačního hlediska méně náročné jednat s jedním partnerem, který navíc disponoval bezpečnostními prověrkami.

Přehled hlavních událostí v kauze Promopro
Rok 2011
27. ledna Deník Právo a server Aktuálně.cz informovaly, že ministerstvo financí podalo trestní oznámení kvůli podezřelé zakázce, kterou v době českého předsednictví EU získala bez soutěže firma Promopro. Podle Práva společnosti zakázku „přiklepla“ vládní sekce vedená tehdy Alexandrem Vondrou (ODS), nynějším ministrem obrany. Podle deníku neměla částka za pronájem a obsluhu audio-vizuální techniky překročit 85 milionů korun, společnost prý ale nakonec fakturovala 766 milionů.
Vondra v reakci na zprávu prohlásil, že smlouvu s Promopro nevyjednal, nepodepsal a nebyl s ní seznámen. Podle něj byl za financování českého předsednictví odpovědný tehdejší vedoucí úřadu vlády Jan Novák. Ten ale tvrdil, že zakázky připravoval Vondrův úřad.
28. ledna Vedení společnosti Promopro prohlásilo informace zveřejněné v médiích za zkreslené, neúplné a tendenční. Podle majitele firmy cena zakázky nebyla 766 milionů korun, ale 496 milionů korun.
Úřad vlády zveřejnil smlouvu s Promopro a později i dodatky.
1. února Mluvčí vlády Jan Osúch řekl, že úřad vlády zaplatil firmě Promopro téměř 551 milionů korun.
3. února Vedení ODS ostře reagovalo na výroky ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který v tisku Vondru obvinil ze odpovědnosti za ztráty stamilionů korun při českém předsednictví EU.
7. února Protikorupční policie zahájila trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.
17. února Ministr financí Kalousek a ředitel finančního analytického útvaru ministerstva Milan Cícer na tiskové konferenci oznámili, že část peněz z plateb pro Promopro putovala na podezřelé účty v Rakousku. Na kontech bylo kvůli tomu zablokováno téměř 135 milionů korun.
24. února Premiér Petr Nečas (ODS) obvinil ministra financí Kalouska, že hrubým způsobem ovlivňuje vyšetřování případu. Kalousek to odmítl.
24. března Vondra se na mimořádné schůzi parlamentu přihlásil ke spoluodpovědnosti za výsledek hospodaření při předsednictví EU. Uvedl, že měl celkový přehled a detaily neřešil. Omluvil se za to, že se mu dříve nepodařilo svou roli vysvětlit.
Vládní strany VV a TOP 09 vyzvaly ODS, aby vyřešila situaci kolem Vondry, který podle nich jasně nevyvodil odpovědnost za kauzu Promopro. „Má-li pan ministr Vondra po tomto slově jen trochu cti v těle, podá rezignaci ještě dnes. Pokud tuto čest nenalezne, budeme spoléhat na čest pana premiéra,“ řekl ministr financí a místopředseda TOP 09 Kalousek novinářům.
28. března Za Vondru se postavila Výkonná rada ODS.
11. dubna Vondra nabídl premiérovi Nečasovi rezignaci na funkci. Podle svých slov tak učinil proto, aby nebránil změnám ve vládě a umožnil fungování trojkoaličního kabinetu.
16. června Sněmovna hlasy opoziční ČSSD a KSČM vyzvala premiéra, aby kvůli kauze Promopro Vondru odvolal. Předseda vlády to odmítl.
7. července Antimonopolní úřad zahájil v souvislosti se zakázkou pro Promopro správní řízení s Úřadem vlády.
Rok 2012
12. dubna Premiér Nečas prohlásil, že očekává, že Vondra vyvodí politickou odpovědnost ve chvíli, kdy bude některý z jeho bývalých podřízených odsouzen v souvislosti s kauzou.
13. dubna Protikorupční policie oznámila, že v kauze Promopro obvinila 10 lidí, z toho tři bývalé zaměstnance státu. Později vzrostl počet obviněných na 12.
7. prosince Vondra rezignoval na funkci ministra obrany; svůj krok zdůvodnil ztrátou důvěry voličů v podzimních senátních volbách.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video