Kauza Rittiga a Oleo Chemical jde k soudu, skupina prý vyvedla 20 milionů | E15.cz

Kauza Rittiga a Oleo Chemical jde k soudu, skupina prý vyvedla 20 milionů

Ivo Rittig
Ivo Rittig
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní zástupce podal k soudu obžalobu v kauze lobbisty Iva Rittiga a dalších devíti lidí ohledně petrochemické firmy Oleo Chemical. Skupina je podezřelá z vyvedení téměř 20 milionů korun ze společnosti. O vývoji v případu informoval dozorující žalobce Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Policie obvinila kromě Rittiga například zakladatele firmy Michala Urbánka a Kamila Jirounka či Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě. Jeden z obviněných je podle žalobce označený jako spolupracující.

Borgula podal obžalobu k Městskému soudu v Praze. Týká se podezření z zkrácení daně, zpronevěry a praní špinavých peněz. Obvinění se podle vyšetřovatelů dopouštěli trestné činnosti v letech 2009 až 2011. Škodu způsobenou firmě Borgula spočítal na 19 977 318 korun, škodu způsobenou státu krácením daně na 3 720 040 a „vypraných“ peněz bylo údajně nejméně 13 306 010.

Vyšetřování bylo uzavřeno už v únoru

Protikorupční policie stíhá podezřelé v kauze od loňska, vyšetřování uzavřela letos koncem února. Borgula jména obžalovaných nesdělil, podle dřívějších informací médií jsou mezi nimi Rittigovi právníci Karolína Babáková a David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal, jednatel firmy Peskim nabízející účetnictví Petr Michal, šéf výroby v Oleo Chemical (OCh) Radomír Kučera, Jana Šádková z firmy Oil Technologies a spolupracující pozici žádá finanční odborník Jaroslav Kubiska. Všech deset lidí zůstalo na svobodě, návrhy na vazbu zamítl už dříve soud.

Rittigova právnička Katarína Kožiaková Oboňová dnes řekla, že obžaloba je předčasná a nemá důvod. „Myslíme si, že nebyla provedena řada důkazů,“ uvedla. Výpověď Kubisky prý neobsahuje žádná fakta směřující k Rittigovi. Podobně se vyjádřil advokát Šádkové Jiří Matzner, podle kterého není Kubiska „zásadní svědek“ ve vztahu k jeho klientce. Šádkovou podle advokáta policie neobvinila jako hlavního pachatele, ale je stíhána kvůli údajné „nápomoci ke spáchání trestného činu“.

Podle vyšetřovatelů mířily peníze za fiktivní práci z OCh přes Kmeťovu firmu Cokeville Assets právě k Rittigovi. Jeden z obviněných šéfů firmy Jirounek to dříve odmítl. Podle něj šlo o standardní poradenství. Podle policie ale nákladné poradenské služby měly ve skutečnosti zajistit pro OCh finančně zajímavou zakázku ohledně pohonných hmot pro dopravní podnik v Praze.

Kubiska dříve spravoval mimo jiné Rittigovy účty a již dříve při vyšetřování naznačoval, že požádá o spolupracující pozici. Pokud dojde na hlavní líčení, mohl by soud přihlédnout k jeho přiznání a vynést pro něj mírnější trest. Spolupráci obviněného ale nemusí uznat. Kubiskova výpověď údajně rozkrývá, jak skupina kolem Rittiga vyváděla peníze přes účty v cizině. Obhájci ostatních obviněných Kubiskovo vyjádření zpochybňují.

Žaloby v dalších kauzách

Rittig je obžalován rovněž v kauze údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby týkající se i bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové (dříve Nagyové), Rittigova obchodního partnera Tomáše Jindry a advokáta Michala. Soud ale na konci května státnímu zastupitelství obžalobu vrátil k došetření. Podle usnesení soudu vadí, že obžaloba je v utajeném režimu. Žalobci proti rozhodnutí podali stížnost k vrchnímu soudu.

Rittig, Michal, Kmeť a další lobbistův advokát Marek Stubley čelí stíhání také v případu údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik. Kauza Oleo Chemical ale souvislost s dopravním podnikem nemá, ačkoliv obvinění stojí na obdobné smlouvě s Cokeville Assets jako v kauze jízdenek. Podle tvrzení Nadačního fondu proti korupci byl Rittig přes síť firem pravděpodobně konečným příjemcem 17 haléřů za každý lístek.

Kontroverzní Rittig figuruje v řadě kauz
Ivo Rittig se narodil 3. ledna 1963. Trvalé bydliště má v Monaku, odkud příležitostně jezdí do ČR. V polovině letošního ledna Rittig řekl České televizi, že uvažuje o definitivním odchodu z České republiky.
Podle internetové verze obchodního rejstříku dříve figuroval ve statutárních orgánech řady firem, dnes je jeho jméno k nalezení již jen u akciové společností Taminvest CZ a společnosti s ručením omezeným Rittig & Partners.
Výše jeho majetku je sporná. Policisté, kteří chtěli zajistit jeho majetek kvůli případné náhradě škody v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik, dospěli k závěru, že Rittig oficiálně nevlastní žádné nemovitosti, a to ani v Monaku, ani v České republice.
Podle údajů, které se objevily v tisku, se Rittig vyučil prodavačem a praxi absolvoval ve známém pražském lahůdkářství U Paukertů. V roce 1981 nastoupil jako prodavač do podniku Potraviny Praha a o pouhé dva roky později se stal vedoucím samoobsluhy. Jeho působení v prodejně podle Hospodářských novin skončilo mankem 766.000 Kčs. Rittig kvůli tomu údajně strávil tři roky ve vazbě a v roce 1988 ho soudy pravomocně potrestaly devíti roky vězení. V roce 1990 byl však propuštěn na základě amnestie Václava Havla. Trest si následně nechal zahladit, takže se na něj musí pohlížet jako na netrestaného.
Počátkem 90. let se Rittig stal promotérem boxerských zápasů a začal podnikat v oblasti luxusní módy. Podle týdeníku Respekt si Rittigovy firmy půjčily u Komerční banky několik set milionů korun, které podle týdeníku nesplatily, načež byl dluh údajně vyveden do České konsolidační agentury.
V uplynulých letech jej média opakovaně označovala za jednoho z „kmotrů“ ODS, kteří mají velký neformální vliv na rozhodování pražského magistrátu, zejména na jím vypisované veřejné zakázky. Rovněž mu je přisuzován velký vliv na bývalého středočeského hejtmana a dvojnásobného ministra Petra Bendla.
S Rittigovým jménem bývá v tisku spojováno několik kauz. Nejznámější je zakázka na tisk jízdenek pro pražský dopravní podnik. Podle tvrzení Nadačního fondu proti korupci byl Rittig přes síť firem pravděpodobně konečným příjemcem 17 haléřů za každý lístek. V souvislosti s tímto případem policie v polovině února obvinila Rittiga a čtyři další osoby z praní špinavých peněz. Rittig se proti tvrzení fondu bránil žalobou, ve které požadoval odškodnění. Loni v červnu mu pražský městský soud nevyhověl, v polovině září ale Vrchní soud v Praze kauzu vrátil k novému projednání.
Žalob kvůli tvrzením o jeho účasti v podezřelých obchodech podal Rittig v poslední době více. Nelíbila se mu například slova šéfa české pobočky Transparency International (TIC) Davida Ondráčky, který letos v březnu v televizi řekl, že Rittig údajně figuruje „ve fotovoltaické kauze Amun.Re“. Pražský městský soud před dvěma týdny Rittigovu žalobu nepravomocně zamítl. Kromě případu s obřími solárními parky u Ralska a Mimoně, jež koupila společnost ČEZ od neprůhledné firmy, byl Rittig podle České televize napojen i na zakázku na sledování aut ČEZ.
Loni v červnu jej místopředseda ČSSD a současný ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nazval na zasedání Sněmovny „lupičem“. Rittig se kvůli tomu se Zaorálkem soudil a v březnu padl nepravomocný rozsudek, podle něhož se Zaorálek nemusí za použití výrazu lupič omlouvat. Soud ale zároveň lobbistovi přiřkl právo na satisfakci za to, že ho Zaorálek ve svém projevu dal do souvislosti se zlatem a penězi nalezenými při loňské policejní razii na úřadu vlády a dalších místech.
Minulý týden lobbista částečně uspěl se žalobou, kterou podal na vydavatelství Economia kvůli článku z loňského roku. Ten jej mj. spojil s penězi a zlatem zabavenými v kauzách kolem bývalé šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové (Nečasové). Soud Rittigovi nepravomocně přiznal právo na omluvu, vydavatelství se odvolalo. Rittig přitom čelí v kauzách kolem současné Nečasovy manželky obvinění kvůli údajnému vyzrazování utajovaných zpráv z Bezpečnostní informační služby (BIS). Podle Lidových novin existuje podezření, že Rittig dostával od Nečasové materiály tajných služeb.
V pátek 26.9. 2014Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinil deset lidí z krácení daně, praní špinavých peněz a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění údajně vyváděli finanční prostředky ze společnosti Oleo Chemical a tyto peníze dále převáděli za účelem zastření jejich pravého původu. Podle Česká televize a serveru iDnes.cz byl Rittig zadržen a podle médií se kauza týká i jeho právníků Karolíny Babákové a Davida Michala.
I v některých dalších žalobách na ochranu osobnosti Rittig uspěl. Za spojení se zlatem a miliony se Rittigovi měla omluvit Česká televize ve svém zpravodajském pořadu Události. Podle nepravomocného rozsudku se má Rittigovi omluvit vydavatelství Economia, a to za článek „Razie proti kmotrům“, který prý zasáhl do lobbistovy občanské cti. I v tomto případě ovšem soud zamítl Rittigův požadavek na stotisícové odškodné.
Počátkem letošního března podalo státní zastupitelství obžalobu v případu údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). Podle dřívějších informací se žaloba týká Rittiga, exšéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové (dříve Nagyové), Rittigova obchodního partnera Tomáše Jindry a advokáta Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal. Koncem května ale Městský soud v Praze vrátil žalobcům kauzu k došetření.
Loni v září obvinil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu deset lidí z krácení daně, praní špinavých peněz a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění, mezi nimiž figuruje i Rittig, údajně vyváděli peníze ze společnosti Oleo Chemical a peníze dále převáděli za účelem zastření jejich pravého původu. Nyní státní zástupce podal obžalobu, skupina je podezřelá z vyvedení téměř 20 milionů korun.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.