Kauza Vrbětice smetla tři ředitele, šéf VTÚ pochybení odmítá | E15.cz

Kauza Vrbětice smetla tři ředitele, šéf VTÚ pochybení odmítá

Areál ve Vrběticích
Areál ve Vrběticích
• 
ZDROJ: ctk

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po dvou letech existence nejmladšího českého státního podniku, Vojenského technického ústavu, se jeho vedení úplně rozpadá. Vedle šéfa firmy Václava Irovského končí podle informací deníku E15 ať už přímo či nepřímo kvůli explozím dvou muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku i dva ředitelé odštěpných závodů František Padělek a Zbyněk Eiselt. První stojí v čele Vojenského ústavu letectva a protivzdušné obrany, druhý vede Vojenský ústav výzbroje a munice. Všichni tři odejdou ještě letos.

Podobné personální zemětřesení se naopak nechystá u policie, která podle dokumentu ministerstva obrany, který má deník E15 k dispozici, měla kontrolovat, zda obsah hangárů odpovídá tomu, co v nich mají zbrojařské společnosti skutečně uloženo. V letech 2011 až 2014, tedy v období pronájmu areálu civilním subjektům, není evidována ani jedna kontrola Policie ČR, stojí v materiálu ministerstva obrany.

Vedle policie mají muniční sklady ze zákona kontrolovat krajské a stavební úřady, Český báňský úřad, Česká inspekce životního prostředí a hasičský sbor.

Ať už úmyslný trestný čin, který vyšetřuje policie, či nedbalost mohly zapříčinit výbuch muničního skladu ve vrbětickém areálu. Uplynul od něho měsíc, a přesto se odtamtud dál ozývají neřízené exploze. Zajišťování vnější ostrahy areálu je hlavní povinností státního Vojenského technického ústavu (VTÚ), pod který skladové objekty v roce 2013 za exministra obrany Vlastimila Picka (nestraník) přešly.

Šéf vojenského ústavu odmítá pochybení

Šéf ústavu Václav Irovský tvrdí, že plot kolem areálu s šesti desítkami budov, z nichž se zhruba třetina pronajímá, byl opakovaně opravován. „Letos se tam nejela žádná rallye, nechodili tam ani myslivci. Na kamerových záznamech jsou všechny vstupy a vjezdy,“ uvedl.

Přestože čtveřice firem, která využívá hangáry, pravidelně předkládá soupisy skladovaného materiálu, podnik nemá podle zákona povinnost kontrolovat jejich soulad s realitou. „Tato munice se k nám dostává na základě licenčních povolení vydávaných policií,“ poznamenal Irovský.

Výběrové řízení na nového ředitele VTÚ vypsal úřad Martina Stropnického (ANO) před měsícem. „Nebyli jsme dlouhodobě spokojeni s prací podniku,“ vysvětlil ministr.

Irovský tvrdí, že se k rezignaci rozhodl sám, jakoukoli spojitost tohoto kroku s explozemi odmítá. I bývalý velitel armádních vzdušných sil František Padělek končí ve vedení pražského Vojenského ústavu letectva a protivzdušné obrany dobrovolně. Oproti tomu Zbyněk Eiselt odchází z čela Vojenského ústavu výzbroje a munice po výzvě Stropnického.

Za metr čtvereční 400 korun ročně
Vrbětický areál, přesněji muniční sklad v Bohuslavicích nad Vláří o rozloze přes 335 hektarů s 61 objekty, označil armádní generální štáb za nepotřebný v roce 2006 a převedl ho na státní podnik VOP Šternberk. Následně pyrotechnici v areálu likvidovali nepotřebnou munici v rámci zakázky za více než miliardu korun. V roce 2009 tam firma Bochemie začala budovat linku na delaboraci raketového paliva, pronajímá si tři hangáry. Další si v roce 2011 pronajaly Excalibur Army (13), Imex Group (6) a STV Group (1). Zbrojaři za metr čtvereční platí průměrně kolem 400 korun ročně, dohromady zhruba deset milionů korun, což ministr Stropnický označil za „kamarádskou cenu“.

Té už vyhověla dozorčí rada této divize VTÚ ze Slavičína, která hangáry pronajímá. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) koncem minulého týdne poslancům slíbil, že změny zákonů ohledně nakládání s výbušninami předloží vláda na jaře. Sobotka také poukázal na neutěšený stav policejního útvaru pro kontrolu munice ve vlastnictví soukromých společností, ve kterém počet příslušníků klesl zhruba o třetinu. Sobotka chce dohled posílit. Po tříhodinové debatě nakonec dolní komora parlamentu schůzi k incidentům ve vrbětickém areálu odložila na leden.

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) se vyšetřováním začali zabývat specialisté na boj s organizovaným zločinem. Vedle toho policie dokončuje mimořádnou kontrolu necelé třicítky skladů v Česku, kde je uloženo větší množství nábojů, granátů či pum. Žádné zásadní pochybení zatím neobjevila.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video