Kdo do čela kultury? Hanáková, nebo Mathé | E15.cz

Kdo do čela kultury? Hanáková, nebo Mathé

Ivo Mathé
Ivo Mathé
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) má po dnešním jednání svého celostátního výboru dva kandidáty do čela ministerstva kultury. Jsou jimi poslankyně Alena Hanáková a rektor Akademie múzických umění Ivo Mathé, kterého podporují někteří umělci. Definitivní slovo v personálním obsazení resortu, který uvolnil Jiří Besser (STAN), bude mít předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. S oběma nominovanými chce ještě osobně jednat.

„Bude to ve velmi krátké době. Máme zákony, které musíme co nejrychleji projednat,“ poznamenal předseda TOP 09. Vládu čeká například projednávání zákona o církevních restitucích. Schwarzenberg pak na otázky novinářů dodal, že během několika dnů, nejpozději do konce tohoto týdne by mělo být rozhodnuto. A zdůraznil, že nyní nemá favorita: „Oba beru stejně vážně. Každý má své výhody.“

Ivo Mathé reagoval s tzím, že se Schwarzenbergem se setká dnes večer nebo v úterý. Pro přijetí ministerské funkce má podmínky, o nichž pochybuje, že jsou splnitelné. „Vracím se ze zahraničí a všechno je mnohem komplikovanější. O celé situaci nic nevím, nikdo se mnou o tom nemluvil,“ uvedl Mathé.

Za bývalého ředitele České televize lobbují někteří umělci. Jejich výzvu podporuje například dokumentaristka Helena Třeštíková, hudebník David Koller nebo výtvarník David Černý. Koller dnes potvrdil, že Mathé o jejich iniciativě nic nevěděl. „Osvědčil se jako solidní manažer, který má kulturní povědomí,“ zdůvodnil podporu Mathého Koller.

Dosavadní ministr Besser minulý čtvrtek oznámil odchod z vlády v souvislosti s aférou kolem bytu na Floridě a svými kontakty s podnikatelem Pavlem Hráchem, který byl pravomocně odsouzen za korupci. Jeho rezignaci nese premiér Petr Nečas (ODS) prezidentovi Václavu Klausovi na Pražský hrad v úterý odpoledne.

Jméno poslankyně Hanákové, někdejší starostky Vizovic, se v kuloárových spekulacích objevovalo v podstatě od chvíle, kdy před STAN, partnerským hnutím Schwarzenbergovy TOP 09, vyvstala nutnost najít za Bessera náhradu. S jejím jménem už předběžně souhlasil i předseda vlády, který prý ocenil i to, že by měl ve vládě po vicepremiérce Karolíně Peake (VV) druhou ženu.

Za rektora AMU Mathého lobbují od pátku někteří umělci a také Asociace režisérů a scénáristů a Český filmový a televizní svaz, které jej podpořily v otevřeném dopise adresovaném premiérovi.

„Starostové vyjádřili oběma kandidátům stejnou podporu,“ řekl dnes šéf STAN Petr Gazdík. Připomněl, že na základě dohody mezi STAN a TOP 09 rozhoduje o kandidátech do ústavních funkcí právě Schwarzenberg. Ten se po rozhovorech s oběma kandidáty sejde s předsednictvem STAN a společně bude vybrán jeden kandidát.

„My jsme bohužel s panem Mathé neměli možnost hovořit. Byl v zahraničí,“ vysvětlil Gazdík. Bylo by podle něj neobvyklé rozhodnout o kandidátovi, se kterým se ještě ani nejednalo. Gazdík původně uváděl, že funkce by měla být obsazena stranicky. „Budeme vyjednávat tak, abychom na něj ty páky měli,“ dodal dnes s úsměvem.

O křeslo ve vládě někdejší berounský starosta přišel kvůli případu s financováním floridského bytu odsouzeného podnikatele Pavla Hrácha. Besser měl podíl ve společnosti Comoros Group, jejímž prostřednictvím Hrách koupil byt na Floridě. V majetkovém přiznání to ale ministr neuvedl. Své angažmá ve firmě vysvětloval tak, že chtěl pomoci dlouholetému příteli ručením.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video