Klesá počet OSVČ, pro které je živnost hlavním zdrojem výdělku | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Klesá počet OSVČ, pro které je živnost hlavním zdrojem výdělku

Klesá počet OSVČ, pro které je živnost hlavním zdrojem výdělku
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Kubelka/E15

ČTK

Počet podnikatelů, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, klesl v roce 2014 v Česku o pět tisíc na 972 tisíc. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Předloni počet osob se samostatnou výdělečnou činností (OSVČ), tedy například soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, klesl o 17 tisíc na 977 tisíc.

Nejvíce podnikatelů je evidováno v Praze (164 tisíc) a v krajích Středočeském (131 tisíc) a v Moravskoslezském (88 tisíc). Ze všech OSVČ klesl o 16 tisíc na 586 tisíc počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. Naopak počet těch, kteří ji mají jako vedlejší, tedy pro ně podnikání není hlavním zdrojem příjmů, stoupl o 11 tisíc na 386 tisíc.

Povinnost platit zálohy na důchodové pojištění mělo koncem roku 676 tisíc osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), o 17 tisíc méně než v roce 2013. Pojistné na nemocenské pojištění si platilo 92 tisíc osob, meziročně o tisícovku méně. Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Zbývající živnostníci se pojišťují u komerčních společností, nebo si vytvářejí rezervy pro případ nemoci.

Podle Hospodářské komory se podnikání stává z pohledu stability pravidelnosti příjmů poměrně rizikové a pro určitou část podnikatelů je bezpečnější, pokud vedle podnikání vykonávají ještě další výdělečnou činnost, zejména zaměstnání. „Pokles počtu OSVČ je dlouhodobý trend. Vlivem nepřátelské atmosféry vůči OSVČ klesá počet těch, kteří se pouští do rizika na vlastní pěst a začínají podnikat. Naopak roste počet těch, kteří se nemůžou uživit jako zaměstnanci a berou si ještě živnost navíc,“ řekl serveru Podnikatel.cz prezident Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

Počet osob samostatně výdělečně činných:
období celkem
prosinec 2010 977 tisíc
prosinec 2011 1 002 000
prosinec 2012 994 tisíc
prosinec 2013 977 tisíc
prosinec 2014 972 tisíc

Čtete také:

Polemika: Na stopě daňovým unikům

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!