Koalice chce, aby vláda mohla zvyšovat důchody nad rámec zákona | E15.cz

Koalice chce, aby vláda mohla zvyšovat důchody nad rámec zákona

seniorky
seniorky
• 
ZDROJ: Novak Tomas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Strany koalice se dnes podle dostupných informací shodly na tom, že by vláda měla mít možnost zvyšovat důchody nad rámec zákona. Nyní důchody valorizuje o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. O podrobnostech návrhu sociálních demokratů povedou strany další debatu. Budou diskutovat například o tom, jestli pro takovéto zvyšování důchodů nestanovit strop.

To, že s návrhem ČSSD koaliční partneři v zásadě souhlasí, potvrdili po jednání koaliční rady první místopředsedové ANO i lidovců Jaroslav Faltýnek a Marian Jurečka. „Jsme připraveni na to téma diskutovat,“ uvedl Faltýnek. „Já jsem v této věci říkal, že by bylo dobré zakomponovat podmínku, aby to byla vláda s důvěrou Poslanecké sněmovny,“ poznamenal zase Jurečka. Kabinet bez důvěry by podle něj o zvláštním zvýšení důchodů rozhodovat neměl.

Vláda by podle sociálních demokratů měla mít nástroj, který by umožnil zvýšit penze i v případě, když se v zemi ceny a výdělky nezvedají. Možnost zvýšit důchody víc, než stanovuje zákon, kabinet v minulosti už měl. Před několika lety ji ale zákonodárci zrušili. Zdůvodňovali to mimo jiné tím, že by vláda neměla mít šanci třeba před volbami navyšovat penze výrazněji a „kupovat si hlasy“.

Právě kvůli nízké inflaci a malému růstu reálných mezd by důchodci měli od ledna dostat navíc jen 40 korun. Vláda proto přišla s návrhem na vyplacení jednorázového příspěvku. Původně chtěla důchodcům a důchodkyním před Vánocemi vyplatit 600 korun, záměr ale nestihne do konce roku prosadit. Místo toho by penzisté a penzistky mohli dostat 900 korun, ale až v únoru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video