Kompenzace za zrušené poplatky: navýší se platby za pojištěnce | E15.cz

Kompenzace za zrušené poplatky: navýší se platby za pojištěnce

nemocnice - ilustrační foto
nemocnice - ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda se po dřívějších sporech dohodla na navýšení plateb za státní pojištěnce. Stát tím bude kompenzovat výpadek příjmů po zrušení stokorunového poplatku za hospitalizaci. Navýšení plateb přinese letos zdravotnictví 2,1 miliardy korun.

Kabinet odsouhlasil navýšení odvodů státu do zdravotního pojištění od 1. července za děti, důchodce či nezaměstnané. Měsíční platba za šest milionů státních pojištěnců stoupne ze 787 na 845 korun. Pojišťovny budou muset navýšit nemocnicím platbu za obsazené lůžko za den o 100 korun jako kompenzaci zrušeného poplatku.

SÚKL přispěje miliardu

Příští rok by mělo „spolufinancovat toto opatření“ ministerstvo zdravotnictví z jedné miliardy korun, která je na rezervním fondu SÚKL, jak uvedl premiér Bohuslav Sobotka. K březnu měl ústav na rezervním fondu 1,928 miliardy korun.

S prostředky ústavu lze nakládat pouze v souladu se zákonem, jak upozornila mluvčí SÚKL Lucie Šustková. Jde o mimorozpočtové zdroje. „V případě jiného použití těchto prostředků by bylo nutné změnit legislativu,“ uvedla Šustková.

Babiš váhal, zdravotnictví je pro něj černá díra

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dosud váhal s přidáním peněz zdravotnictví, požadoval od ministra Němečka, aby nejprve zmapoval toky peněz. Němeček připravil materiál s návrhem opatření, dá ho vládě příští týden. Zdravotnictví označil dnes za „černou díru“ také prezident Miloš Zeman, který v rozhovoru pro ČTK kritizoval nákupy drahých přístrojů a předražené léky.

Babiš opakovaně poukazuje na 25 miliard korun na účtech zdravotních pojišťoven. Pojišťovny k tomu uvedly, že peníze slouží k úhradě péče. V první půli měsíce hradí péči vykázanou v předchozím měsíci, ale teprve ve druhé půli měsíce dostanou peníze z výběru pojistného. Všech sedm pojišťoven, včetně Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), platí denně za péči kolem 650 milionů korun, to je zhruba 20 miliard korun za měsíc. Čtyři miliardy jsou z předsunuté platby a miliarda je ze zákona na rezervním fondu.

ČLK: Stát by měl vyrovnat růst DPH a devalvaci koruny

Podle České lékařské komory (ČLK) by stát měl do zdravotnictví vrátit, co mu vzal růstem DPH nebo devalvací koruny. V posledních několika letech tak přišel resort přinejmenším o 30 miliard, z nich většinu pokryl z vnitřních rezerv, další rezervy už nemá. Zdravotnictví je podle ČLK katastrofálně podfinancované, je nedostatek zdravotníků a prohlubují se rozdíly dostupnosti péče mezi regiony.

Podle předsedy Asociace českých a moravských nemocnic Eduarda Sohlicha dostává české zdravotnictví částku ve výši 7,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), zatímco EU doporučuje alespoň osm procent. „To půl procento představuje o 15 miliard korun na péči ročně méně,“ uvedl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.