Kostlivce ve skříni mají oba prezidentští kandidáti | E15.cz

Kostlivce ve skříni mají oba prezidentští kandidáti

Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman
Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kdo z prezidentských kandidátů může na toho druhého vytahovat více špíny? Určitě Karel Schwarzenberg na Miloše Zemana. Není to ale tím, že by Schwarzenberg byl světec a Zeman zloduch. Bývalý premiér a šéf ČSSD patří mezi politiky, kteří měli na události po roce 1989 největší vliv, a nesou za ně tudíž největší díl odpovědnosti. Současný předseda TOP 09 vstoupil do vysoké politiky až v roce 2004, kdy byl za US-DEU zvolen senátorem.

Politika: vulgarita

Spolu s Václavem Havlem a Václavem Klausem patří Miloš Zeman do trojice nejvýraznějších českých polistopadových politiků. Jeho zbraní byla razance a v době, kdy vedl opozici, „nulová tolerance“ vládní koalice. K jeho stylu patřily i vulgární urážky či sporná obvinění protivníků, které od té doby v tuzemské politice zakořenily. ČSSD, kterou řídil devět let, se pod jeho vedením vypracovala v jednu ze dvou nejsilnějších stran.

Privatizace: do prodeje MUS zasáhli Švýcaři

Jedním z nejspornějších případů Zemanovy éry je prodej menšinového státního podílu v Mostecké uhelné společnosti z roku 1999, který švýcarská prokuratura označila za zkorumpovaný. Zemanova vláda rozhodla, že nastrčené firmě Investenergy, respektive Appian Group prodá 46 procent dolů za 650 milionů korun, což byla podle Švýcarů výrazně podhodnocená částka.

Zeman nyní tvrdí, že nebyla jiná možnost než akcie prodat buď soukromému zájemci, anebo na burze, kde by byl prý výnos o třetinu nižší. Z privatizačního podvodu za 1,6 miliardy obvinila minulý rok exmanažery MUS i česká policie. Do případu jsou zapleteni i podnikatelé napojení na bývalého šéfa poslanců ČSSD Stanislava Grosse.

Miloš Zeman a Petra Buzková Autor: ctk

Aféry: Bamberk a Olovo

Zeman čelil mnoha aférám – mimo jiné se účastnil jednání s česko-švýcarskými podnikateli o půjčce pro ČSSD výměnou za možnost ovlivňovat ekonomický vývoj v ČR po volebním vítězství socialistů (Bamberská aféra) a v takzvané kauze Zemanova kufříku operoval s podvrženými dokumenty, které měly zdiskreditovat Bezpečnostní informační službu a ministerstvo vnitra. Jeho spolupracovníci rovněž sbírali materiály k možné diskreditaci vlivné členky strany Petry Buzkové (kauza Olovo).

Působení ve vládě: sporné privatizace

Období Zemanovy vlády (1998–2002) bývá hodnoceno různě. Zatímco expremiér a jeho příznivci poukazují na hospodářský růst a vládu označují za nejlepší po listopadovém převratu, kritici Zemanovi vedle uzavření opoziční smlouvy s ODS vytýkají hlavně to, že po celé čtyři roky hospodařil se schodkem státního rozpočtu, navíc ho krotil příjmy z privatizací. Zeman přitom proti svému předchůdci Václavu Klausovi často vystupoval právě kvůli „projídání“ privatizačních příjmů. Zemanova vláda prodala jeden z největších objemů majetku, například Transgas za zhruba 130 miliard korun. Nad řadou privatizací se dodnes vznášejí otazníky.

Jde třeba o Mosteckou uhelnou, Pražské vodovody a kanalizace, Českou spořitelnu, ČSOB, České radiokomunikace či Unipetrol, za nějž vítězný Agrofert nakonec nezaplatil.

Zemanově vládě byla také vytýkána předražená zakázka na výstavbu dálnice D47 či nesplněné sliby z předvolebních zasedání v krajských městech. Kladně byla naopak vláda hodnocena za zahájení podpory zahraničních investic.

Karel Schwarzenberg Autor: E15

Politika: převlékání stranických dresů

Karel Schwarzenberg se takovou politickou kariérou jako jeho sok chlubit nemůže. Do širšího povědomí vstoupil v roce 1990 jako šéf konzultantů prezidenta Václava Havla a pak jako jeho kancléř. V letech 1997 až 2007 byl členem ODA. Již v roce 2002 však neúspěšně kandidoval do Senátu v barvách US-DEU.

Za stejnou partaj pak v roce 2004 ve volbách do Senátu uspěl. Ještě před koncem mandátu se v roce 2007 stal kandidátem Strany zelených na ministra zahraničí a na tento post také v Topolánkově vládě usedl. O dva roky později byl kritizován za další změnu stranického trička, tentokrát s logem TOP 09.

Privatizace: Becherovka a začátky s Bakalou

Společně s francouzskou Pernod Ricard a Patria Finance, kde byl šéfem představenstva Zdeněk Bakala, založil Schwarzenberg konsorcium SALB, které v roce 1997 zvítězilo v tendru na privatizaci státního podniku Jan Becher – Karlovarská Becherovka.

Případ patří mezi první sporné prodeje tohoto typu, protože SALB nabídl méně než firma Stock Plzeň. Pro ni také ve druhé vládě Václava Klause zvedla ruku část ministrů za ODS. Své stranické kolegy a také ministry za KDU-ČSL a ODA ale nepřehlasovali. Privatizaci „rodinného stříbra“ ostře kritizoval jako šéf opoziční ČSSD právě Zeman. Paradoxně to byli jeho pozdější ministři zemědělství a financí Jan Fencl a Jiří Rusnok, kteří prodej dokončili.

Aféry: Čunek

Při údajné korupční aféře lidoveckého expředsedy Jiřího Čunka si v roce 2008 Schwarzenberg na prověrku jeho majetku objednal detektivní kancelář. V případě, že audit Čunkovy finance neobjasní, hodlal na protest odejít z vlády. Nakonec ale v kabinetu zůstali oba. Schwarzenberg se také několikrát dostal do slovní přestřelky se současnou hlavou státu Václavem Klausem. Mimo jiné prohlásil, že Klausovy útoky jsou promyšlené a prezident si prý chystá půdu pro založení nacionalistické a euroskeptické strany.

Karel Schwarzenberg, Petr Nečas, Miroslav Kalousek Autor: ctk

Působení ve vládě: Nenáviděný Kalousek

Vládě Petra Nečase, v níž je Schwarzenberg vicepremiérem a šéfem diplomacie, nelze upřít reformní úsilí a snahu o snižování rozpočtových schodků. Byl to však místopředseda TOP 09, ministr financí Miroslav Kalousek, který proti vůli premiéra prosazoval spornou mnohamiliardovou zakázku na likvidaci starých ekologických škod.

Rovněž Kalouskova role v aféře ProMoPro a snaha TOP 09 okopávat především ODS kotníky na věrohodnosti straně vedené Schwarzenbergem nepřidaly. Faktem je, že ve střetech s koaličními partnery nehrál aktivní roli, na rozdíl od Kalouska se nijak výrazně neangažoval ani v kauze své stranické kolegyně Vlasty Parkanové, kterou vloni Poslanecká sněmovna vydala k trestnímu stíhání v souvislosti s nákupem armádních letadel CASA. Nicméně spojení s Kalouskem a prakticky neustále rozhádanou vládou, která čelila několika korupčním aférám a prosadila zvýšení obou sazeb daně z přidané hodnoty či církevní restituce, je největší slabinou Schwarzenberga, což jeho soupeř velice dobře ví.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video