Krejčířovo propuštění zamítli. Manželku navíc odvedli v poutech do vazby | E15.cz

Krejčířovo propuštění zamítli. Manželku navíc odvedli v poutech do vazby

Krejčířovo propuštění zamítli. Manželku navíc odvedli v poutech do vazby
Manželka Radovana Krejčíře Kateřina
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK
nos
čap

Jihoafrická policie zatkla manželku českého podnikatele Radovana Krejčíře Kateřinu. Zadržela ji u soudu, který zamítl žádost jejího muže o propuštění z vazby na kauci. Podle právníků českého podnikatele policisté zatkli jeho ženu v souvislosti s nálezem kradeného auta na Čechově pozemku v JAR a jejich zákrok označili za „podlý“.

Důvod zatčení bez bližších podrobností potvrdil i mluvčí speciální jednotky pro boj s organizovaným zločinem, takzvaných Jestřábů (Hawks). Její příslušníci odvedli Kateřinu Krejčířovou po zadržení ze soudní budovy v poutech.

Objevila se zároveň informace, že spolu s Krejčířovou ženou chtěli policisté zatknout i syna Denise, ten se ale dnes na otcovo přelíčení nedostavil. Tato zpráva se zatím nepotvrdila, „Jestřábi“ se ale podle jihoafrických žurnalistů chystají „brzy“ zatknout ještě dalšího podezřelého. Spolu s ním se má Krejčířová objevit v pondělí před speciálním soudem pro hospodářskou kriminalitu v Pretorii.

Krejčíř neuspěl už se svou třetí žádostí o propuštění na kauci a nepomohlo mu ani tvrzení, že po dnešním zatčení manželky se musí postarat o jejich malého syna. Proti opětovnému zamítnutí žádosti se Krejčířovi právníci chtějí znovu odvolat k soudu vyšší instance.

Soudce Reginald Dama sice uznal, že některá fakta, která obhajoba k žádosti předložila, jsou nová. Nepřesvědčila ho ale natolik, aby Krejčíře po listopadovém zatčení pustil na svobodu. Podnikatel tak dál zůstane ve vazební cele. Dospělého syna Denise se podle něj policie také snaží zatknout a babička je ve špatném zdravotním stavu, který jí údajně péči o vnuka neumožňuje; navíc prý nemluví anglicky. Tato tvrzení ale odmítla prokuratura, podle níž má Krejčíř v domácnosti ještě služky a péči může převzít i sociální úřad.

Syn zůstává zatím na svobodě

Soudce Dama uvedl, že Krejčířův starší syn zatím zatčen nebyl a péče o toho mladšího nemůže hrát ústřední roli v posuzování tohoto případu. Neuznal ani argumenty obhajoby, že český podnikatel nemá žádný platný pas a soudu nabízel, že cestovní doklady odevzdá i jeho rodina. Podle Damy skutečnost, že někdo nemá pas, ještě neznamená, že nemůže ze země uprchnout.

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř kouří cigaretu před budovou pretorijského souduUprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř kouří cigaretu před budovou pretorijského souduAutor: čtk/sapa
Radovan Krejčíř kouří cigaretu před budovou pretorijského soudu (foto ČTK)

Krejčíř čelí spolu s pěti údajnými komplici obviněním z únosu a mučení bratra drogového kurýra, který měl údajně pro podnikatele do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů Kč). Kurýr i s drogami ale zmizel a Čech ho prý chtěl přes jeho bratra vypátrat. Krejčíř všechna obvinění popírá. Tento případ dnes soud neřešil a k jeho projednávání se vrátí v květnu.

Všechen majetek českého podnikatele v JAR je psán na manželku Kateřinu. Jihoafrický finanční úřad ho loni zablokoval kvůli vyšetřování mnohamilionových daňových podvodů, kterých se Čech údajně dopustil. Kromě toho Krejčíře tisk v JAR spojují s celou řadou dalších zločinů, včetně asi desítky vražd.

Nadějná houslistka
Devětatřicetiletá Krejčířová se podle českých médií se svým mužem seznámila na počátku 90. let, nedlouho poté, co se rozvedl s první manželkou Kamilou. Svatbu měli koncem roku 1992 a krátce po ní se jim narodil první syn, druhý syn přišel na svět v říjnu 2009, tedy v době, kdy už oba manželé několik let pobývali v Jihoafrické republice. Za manželem se vypravila již nedlouho po jeho útěku v červnu 2005, nejprve na Seychely, později jej následovala i do JAR.
Krejčířová (dívčím jménem Janoszová) studovala hru na housle na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, nadaná houslistka ale podle vzpomínek pedagogů krátce po maturitě otěhotněla a hudební kariéře se tak nevěnovala. Před deseti lety nicméně doprovodila na housle známého psychiatra a spisovatele Jana Cimického, který na CD namluvil svou sbírku Pro tebe, má lásko.
V minulosti figurovala v orgánech několika firem spojovaných se jménem jejího manžela, na její jméno byla také zakoupena vila v Černošicích, ze které Krejčíř uprchl. Kvůli pořízení a přestavbě domu v hodnotě mnoha desítek milionů korun byla od léta 2005 Krejčířová stíhána, nejprve za praní špinavých peněz, později byla kvalifikace změněna na podílnictví. Soudy se jejím případem zabývaly opakovaně, padl dokonce podmíněný trest, v prosinci 2009 ale středočeský krajský soud Kateřinu Krejčířovu obžaloby definitivně zprostil.

Autor: ČTK, nos, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!