Kšeftaři s oblečením dluží státu skoro 200 milionů | E15.cz

Kšeftaři s oblečením dluží státu skoro 200 milionů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O bezmála 200 milionů korun mohl zkrátit příjmy státní pokladny od loňska do současnosti černý dovoz oblečení do Česka. Primárně jde o úniky za neodvedenou daň z přidané hodnoty, jejím platbám se totiž dovozci vyhýbají. Nelegální byznys se svršky navíc zažívá v Česku boom. Zatímco loni Finanční a celní správa přišla na stopu 18 gangům s oblečením, jen od počátku letoška je jich 21.

„Odhadovaný daňový únik od začátku roku 2013 do současnosti činí u těchto organizovaných skupin téměř 180 milionů korun,“ uvádí Jitka Ježková z Generálního finančního ředitelství. Cílovou stanicí zboží jsou české tržnice, oficiálně je však zboží dále vyvezeno, smyšlené faktury nejčastěji odkazují na odběratele na Slovensku nebo v Polsku.

Kvůli svým obchodům zakládají gangy v Česku účelové firmy, na které pak oblečení dováží a které jsou plátci daně z přidané hodnoty. „Pro úhradu zboží jsou často využívány nestandardní platby, například platba v hotovosti prostřednictvím kurýra. To odhalení a eliminaci daňových úniků značně ztěžuje,“ dodává Ježková.

V rámci poslední akce proti daňovým hříšníkům z poloviny dubna zabavila Finanční správa nezdaněné dovozy za 90 milionů korun, a to zejména z Jihovýchodní Asie. Zabavené svršky čeká veřejná dražba, výnos následně poslouží na úhradu dlužných daní.

Stát bojuje proti daňovým únikům z DPH i formou takzvaných zajišťovacích příkazů. V případě podezření na budoucí únik tak finanční správa zinkasuje peníze ještě předtím, než vznikne povinnost zaplatit daň. Jen od začátku letošního roku vydala finanční správa desítky zajišťovacích příkazů, čímž se podle úřadu podařilo předejít nezaplacení daně ve výši téměř 250 miliónů korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video