Kvalita absolventů českých škol klesá, tvrdí firmy | E15.cz

Kvalita absolventů českých škol klesá, tvrdí firmy

Učňovské školství
Učňovské školství
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zahraniční firmy, které přišly v minulost do Česka i díky dobré zásobě kvalifikovaných pracovníků, nyní mají problém najít ty správné zaměstnance. Přes dvě třetiny rakouských a německých firem působících v Česku tvrdí, že na trhu je nedostatek kvalifikovaných mladých lidí s odborným vzděláním.

V případě vysokoškoláků si to myslí 42 procent firem. Ukázal to průzkum Českoněmecké obchodní průmyslové komory (ČNOPK). Firmám chybí především konstruktéři, technici, operátoři obráběcích CNC strojů, svářeči a specialisté IT. Jde tak vesměs o profese, na jejichž nedostatek upozorňují dlouhodobě i tuzemské podniky.

Z výzkumu ovšem také vyplynulo, že v posledních letech se úroveň absolventů škol nezlepšila. Dvě pětiny dotázaných si dokonce myslí, že se kvalita mladých pracovníků zhoršila. Platí to i pro vysokoškoláky. „Polovina podniků hodnotí přípravu na praxi u absolventů středních škol jako nedostačující. Především u začínajících techniků, elektrotechniků a mechatroniků, ale také v ekonomických oborech nepovažují kvalitu vzdělávání za dostatečnou,“ tvrdí Rudolf Fischer, prezident ČNOPK.

Česká ministerstva chtějí ve spolupráci s průmyslem tento stav zlepšit. Ministerstvo školství například v rámci projektu Pospolu investuje 100 milionů korun do podpory propojení teoretické a praktické výuky v odborném vzdělávání. Start projektu se plánuje na jaro 2013.

Mladí odborníci pro české firmy Autor: E15

Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s myšlenkou daňových úlev pro firmy, které se budou na vzdělávání mladých lidí podílet. V Moravskoslezském kraji se zase nedostatek technických pracovníků rozhodli řešit propojením firem, škol a krajských institucí v rámci Moravskoslezského paktu zaměstnanosti.

Řada firem oslovených v průzkumu ČNOPK by ráda viděla zavedení kooperativního nebo také duálního vzdělávání v odborných oborech po vzoru Německa a Rakouska. „Díky duálním vzdělávání je Bavorsko dnes na cestě ke stoprocentní zaměstnanosti. Naše míra nezaměstnanosti mladých lidí patří k nejnižším v Evropě,“ říká Katja Hessel, státní tajemnice Bavorského ministerstva hospodářství. Sama ovšem dodává, že prosté převzetí bavorského modelu by v Česku nejspíš nefungovalo.

Technik, druh na vymření

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video