Kvůli námraze v úterý ráno v Česku nevyjedou desítky vlaků

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: Petr Topic, Mlada fronta

Kvůli námraze na trolejích v úterý ráno v postižených oblastech nevyjedou desítky vlaků. Velké problémy budou na hlavních i regionálních železničních tratích zejména na Moravě a ve středních Čechách. Pesimistické scénáře mluví až o polovině vlaků, které ráno v částech země, jež postihla námraza, zůstanou stát ve stanicích. Lidé by proto v úterý raději neměli cestovat vlakem. Ve stanicích i na tratích už dnes uvízly desítky vlaků s několika tisíci cestujícími.

„Situace je velmi vážná napříč celou republikou. Ráno zřejmě nevyjedou desítky vlaků. Takovou kalamitu nepamatujeme,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík. S velkými komplikacemi v železniční dopravě musí v úterý ráno počítat cestující hlavně na střední a jižní Moravě i ve středních Čechách. Zpoždění budou mít také vlaky v sousedních regionech. Náhradní dopravu se kvůli ledovce na silnicích nepodařilo zajistit. „Pokud to není opravdu nutné, tak by lidé v úterý raději neměli cestovat vlakem,“ uvedl Joklík.

Mluvčí Správy železniční dopravní cesty (ŠZDC) Jakub Ptačinský varoval, že ráno v postižených oblastech zůstane stát možná až polovina vlaků. Kvůli dešti a teplotám se na trolejích vytvořila námraza, která vyřadila z provozu elektrické lokomotivy. „Problémy začaly dnes odpoledne na Moravě a večer se mrznoucí déšť přesunul směrem na Prahu. To nejhorší přijde v úterý a největší problémy očekáváme na trati z Olomouce do Prahy,“ varoval.

Dopravci se snaží aspoň část vlakových spojů zajistit pomocí dieselových lokomotiv, kterých ale mají jen omezené množství. „Zamrzající výhybky v chodu udržíme, ale s námrazou na drátech toho moc neuděláme,“ řekl Ptačinský. Technici se pokoušeli námrazu z trolejí oklepat, avšak už po chvíli se vytvořila nová.

Kvůli námraze dnes odpoledne zůstaly stát desítky vlaků, které vezly tisíce cestujících. Některé vlakové soupravy stále stojí ve stanicích nebo na trati. ČD se snaží všechny vlaky pomocí dieselových lokomotiv odtáhnout na nádraží, kde je lze vytopit, lidé mohou najít útočiště například v čekárnách. V zamrzlých soupravách poháněných elektrickými lokomotivami se kvůli námraze na trolejích netopí.

ČD se zatím nepodařilo vyslat do terénu náhradní autobusy, jelikož cesty pokrývá nebezpečná ledovka a autodopravci nechtějí riskovat. „Někde proto cestující svážíme i pomocí dieselových souprav Regionova. Počet zastavených vlaků je vysoký a doufám, že je postupně odtáhneme a cestující v nich nebudou muset nocovat,“ řekl Joklík, podle kterého vlakové čety jsou v podobných případech bezmocné.

Na hlavním koridoru omezila námraza dopravu například v úseku Kolín - Velim ve středních Čechách, Česká Třebová - Březová nad Svitavou v Pardubickém kraji nebo Olomouc hlavní nádraží - Lipník nad Bečvou v Olomouckém kraji. Problémy se objevily mimo jiné také na trati spojující Brno s Přerovem a Bohumínem nebo na spojnici Přerova s Břeclaví. Námraza ztížila železniční dopravu i třeba mezi brněnským hlavním nádražím a Skalicemi nad Svitavou na Blanensku nebo spojení z Brna do Havlíčkova Brodu.