Kvůli Zemanovi dohodu nezrušíme, kontruje Sobotka | E15.cz

Kvůli Zemanovi dohodu nezrušíme, kontruje Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ani kritický názor prezidenta Miloše Zemana nenabourá dohodu na služebním zákonu. Další vyjednávání by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jen odložilo přijetí normy a zpozdilo čerpání peněz z evropských fondů. Zeman považuje za chybu, že dohoda vlády s částí opozice ruší generální ředitelství státní služby. Požaduje, aby na ministerstvech nebyli političtí náměstci.

Názor prezidenta podporují opoziční ODS a TOP 09, dohodu s koalicí ale měnit nechtějí.

„Pan prezident má právo na svůj názor, ale dohodu s opozicí, která nám zajišťuje pro zákon kolem 150 hlasů, kvůli tomu bourat nebudeme,“ uvedl Sobotka. Dohoda podle něj umožnila zprůchodnit zářijovou schůzi Sněmovny a navíc zajistí stabilitu služebního zákona v dalších volebních obdobích. Na ministerstvu vnitra bude podle premiéra pokračovat příprava komplexního pozměňovacího návrhu, který odráží dohodu koalice s opozicí.

„Změna dohody a další vyjednávání by definitivně znemožnily, aby zákon začal platit od prvního ledna a to by zpozdilo čerpání peněz z fondů EU. Věřím, že si pan prezident stejně jako vláda nepřeje, aby byla Česká republika, pokud jde o evropské fondy, opět nejpomalejší a nejhorší,“ podotkl také ministerský předseda.

Ne politickým náměstkům

Vypuštění politických náměstků už dříve požadovala pravicová opozice. Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura souhlasí s tím, že političtí náměstci nebudou mít na úřadu co dělat.

„ODS ale určitě dodrží uzavřenou dohodu a nebudeme iniciovat nová jednání s vládou,“ sdělil Stanjura. Stejně se vyjádřil i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Pokud by ale vláda své stanovisko přehodnotila, ODS podle Stanjury návrh bez politických náměstků podpoří.

Poslankyně Věra Kovářová (TOP 09 a Starostové), která se vyjednávání o podobě zákona účastnila, doufá, že existence politických náměstků nebude pro prezidenta důvodem, aby zákon vetoval.

Zda by hlava státu takové řešení zvažovala, nechtěl hradní mluvčí Jiří Ovčáček předjímat. Své výhrady podle něj sdělí Zeman vládě při nejbližší příležitosti.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video