Lékaři se rozhádali kvůli Kubkově kampani. Komoře hrozí rozpad | E15.cz

Lékaři se rozhádali kvůli Kubkově kampani. Komoře hrozí rozpad

Milan Kubek
Milan Kubek
• 
ZDROJ: Michael Tomes
Adéla Čabanová

Adéla Čabanová

Prezident lékařské komory Milan Kubek naštval část soukromých lékařů. Volají teď po rozdělení komory, ve které jsou lékaři povinně

Dlouhodobá kampaň České lékařské komory Zdravotnictví volá o pomoc, která žádá především navýšení rozpočtu zdravotnictví a zvýšení platů v nemocnicích, má mezi lékaři i své odpůrce. Koalice soukromých lékařů před časem vystoupila s veřejným prohlášením, že zdravotnictví na tom není v tak hluboké krizi, jak kampaň líčí. Vadí jim, že vedení komory líčí zdravotnictví jako nebezpečné pro pacienty.

Tím to ale neskončilo. Prezident komory Milan Kubek se proti představitelům soukromých lékařů ohradil ve vnitřním časopise komory a nařkl je z nekolegiality, ješitnosti a snahy se zviditelnit. „Když už nepomohou, tak kdyby alespoň neškodili,“ napsal Kubek.

Účastnící sněmu žádají účastníky sjezdu České lékařské komory, aby zvážili možnost vnitřní reorganizace ČLK tak, aby byla umožněna větší názorová pluralita soukromých lékařů. Za současného stavu jsou tito lékaři nuceni povinným členstvím k názorové loajalitě

Výsledkem teď je, že někteří zástupci praktických lékařů pro děti a dorost mluví o vnitřním rozdělení lékařské komory, aby mohli na půdě komory soukromí lékaři lépe uplatnit svůj názor. „Vedení České lékařské komory vystupuje proti našim zájmům a proti zájmům našich pacientů,“ usnesl se sněm Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. Konkrétní návrh v tomto duchu padl před několika lety, ale nebyl přijat. Podle něj by svou sekci komory měli lékaři z nemocnic, soukromí specialisté a praktičtí lékaři. O problémech, které se dotýkají jen jedné skupiny, by se domlouvali zvlášť a jen opravdu společné zájmy by řešili společně. „Činnost komory by se tím mohla zlepšit, asi by se s ní lékaři i lépe identifikovali,“ říká Václav Šmatlák, předseda Sdružení praktických lékařů. „Dnes komora nikoho nezajímá, protože se chová jako odborová organizace,“ tvrdí Šmatlák. Naráží mimo jiné na nízkou účast lékařů na okresních zasedáních.

Vedení komory se přesto cítí silné v kramflecích. „Vnímáme velkou podporu. Minulý týden na poradě předsedů okresních sdružení ČLK nezazněla ani od soukromých lékařů žádná kritika,“ říká mluvčí komory Michal Sojka.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.