Lidé protestují proti sloučení pražských učilišť, mají ustoupit soukromé škole | E15.cz

Lidé protestují proti sloučení pražských učilišť, mají ustoupit soukromé škole

Lidé protestují proti sloučení pražských učilišť, mají ustoupit soukromé škole
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jiří Koťátko, Mladá fronta E15

Pavel Otto

Plán pražského magistrátu sloučit kvůli úsporám několik středních škol a učilišť naráží na sílící odpor pedagogů, rodičů žáků i veřejnosti. Nevoli vyvolává hlavně snaha zrušit Odborné učiliště a Praktickou školu Chabařovická v Praze 8, kam chodí děti s lehkým mentálním postižením a závažnými vývojovými poruchami učení. Petici proti jejímu sloučení s Odborným učilištěm Vyšehrad už podepsaly přes tři tisíce lidí. Osmá městská část chce budovu pronajmout soukromému zařízení.

„Po jednání s magistrátem a městskou částí jsme postupně nabyli dojmu, že je to předem domluvená dohoda mezi pražskou radní pro školství Irenou Ropkovou a místostarostou Prahy 8 Matějem Fichtnerem,“ uvedl šéf odborové organizace Federace výkonných zaměstnanců ČR Miroslav Prokop. Dodal, že škola funguje bezproblémově. Navštěvuje ji přes 250 žáků – má tedy naplněnou kapacitu, pět desítek pracovníků a moderní vybavení pro praktickou výuku cukrářů, kuchařů, pekařů, řezníků a číšníků.

Hlavním důvodem pro přestěhování školy na Vyšehrad je záměr městské části pronajmout budovu v Chabařovické ulici soukromému vzdělávacímu zařízení 1. KŠPA. Radnice by tak údajně získala 1,6 milionu korun ročně. „Peníze by neměly být nadřazené vzdělávání, zvláště u dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, kterým se po získání výučního listu výrazně zvyšují šance na trhu práce,“ připomněl Prokop.

Potíže s dopravou

Autoři petice argumentují tím, že učiliště slouží nejen Praze 8, ale i přilehlým obcím na severu metropole. Kdyby měli rodiče s žáky dojíždět na Vyšehrad, znamenalo by to pro ně dopravní komplikace. V hlavním městě jsou navíc jen dvě státní školy se speciálními vzdělávacími potřebami se zaměřením na gastronomické obory.

Ropková se snaží situaci uklidnit. „Ke stěhování by mělo dojít nejdříve za dva roky. Většina dětí, které v Chabařovické studují, se vlastně stěhovat nebude, protože obory jsou dvouleté,“ argumentuje. Její slova platí jen částečně, polovina oborů je tříletých.

Příliš velké kapacity

Kromě stěhování učiliště Chabařovická na Vyšehrad se připravuje sloučení Střední průmyslové školy zeměměřické v Hrdlořezích se Střední průmyslovou školou stavební Josefa Gočára v Praze 4. To samé čeká i Střední odborné učiliště služeb v Praze 9, které se spojí s Centrem odborné přípravy technicko-hospodářské ve stejné městské části. Koncem měsíce má plán projednat pražské zastupitelstvo.

Snaha Ropkové je pochopitelná u hrdlořezské školy. Ta má kapacitu čtyři sta studentů, navštěvuje ji však jen osmdesát dětí. Vysočanskému učilišti zase chybí polovina pedagogického sboru. V Praze je dohromady stovka středních škol a téměř tři stovky základních.

Optimalizovat počet českých vzdělávacích zařízení nechce nejen pražský magistrát, ale i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). U středních škol je podle ní síť „poněkud nabobtnalá“.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!