Manažeři vidí korupci všude, jen ne u sebe | E15.cz

Manažeři vidí korupci všude, jen ne u sebe

úplatek
úplatek
• 
ZDROJ: E15

Zdeněk Pečený, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na 15 procent manažerů předních světových firem je ochotno dát kvůli zakázce úplatek. V Česku je jich ještě o 13 procentních bodů více, tedy 28 procent. Vyplývá to z průzkumu o korupci a podvodech poradenské firmy Ernst & Young (E&Y), která oslovila 1758 respondentů ze 43 zemí.

Více než třetina respondentů je přesvědčena, že korupce je v jejich zemi rozšířeným jevem. Čeští manažeři jsou podstatně skeptičtější, korupci v Česku vnímá jako rozšířenou 80 procent dotázaných. Na druhé straně jsou ale Češi alibističtí, jen 12 procent z nich připouští korupci v odvětví, ve kterém působí.

„To může znamenat, že s korupcí na tom nejsme tak špatně. Horší variantou je, že manažeři své korupční chování nepřiznali,“ uvedl senior manažer oddělení investigativních služeb a řešení sporů E&Y Tomáš Kafka.

Česko obsadilo v Evropě nelichotivou bronzovou příčku v toleranci úplatků. „Stíhání korupce ze strany státních orgánů přitom není podle českých manažerů příliš účinné. Schopnost státních orgánů dotáhnout případ k rozsudku, trestu pro korupčníka je v Česku podle oslovených manažerů ve srovnání se světem velmi malá,“ řekla vedoucí partnerka E&Y v ČR Magdalena Souček.

Pouhých osm procent z českých šéfů se domnívá, že orgány v Česku jsou ochotné a schopné dotáhnout případy až k potrestání pachatele. V globálním měřítku tento názor zastává 27 procent respondentů. V této souvislosti nepřekvapí, že 80 procent českých účastníků průzkumu volá po přísnějším dohledu ze strany státu, aby se snížilo riziko podvodů a korupce.

Podíl manažerů ochotných nabídnout úplatek Autor: E15

Oslovení čeští manažeři také zaostávají v prověřování obchodních partnerů či přebíraných společností. „Čeští manažeři nepovažují na rozdíl od svých amerických kolegů při akvizicích za důležitou forenzní due diligence zaměřující se na riziko podvodu a korupce. Před akvizicí provedlo takovou prověrku pouze devět procent oslovených českých firem na rozdíl od 54 procent v celosvětovém měřítku,“ říká ředitel oddělení investigativních služeb a řešení sporů E&Y Daniel Bican.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.