Ministerstvo obrany znovu zvažuje zavedení odvodů | E15.cz

Ministerstvo obrany znovu zvažuje zavedení odvodů

vojenská přísaha
vojenská přísaha
• 
ZDROJ: army.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo obrany uvažuje o opětovném zavedení odvodů. Důvodem je klesající počet vojáků v záloze. Odvody už ale nemají být plošné, armáda si chce vybírat jen určité profese. Informovala o tom dnes Česká televize (ČT).

„Může jít třeba o lidi, kteří rozumí spojovacím technologiím nebo umí opravovat techniku. Ale třeba to také můžou být piloti,“ řekl ČT bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý.

Současný zákon počítá se všeobecnou mobilizací v případě války, ale například při záplavách není vojáků v záloze dost. Armáda by proto chtěla mít možnost povolat třeba určitý ročník k odvodu a získat tak několik set až tisíc mužů navíc. „Jde spíš o to upravit legislativně případy ohrožení státu, tam ta úprava nutná je,“ sdělil televizi stínový ministr obrany Jan Hamáček (ČSSD).

Změny by měly čekat i současné aktivní zálohy. K dobrovolníkům se mají podle záměru povinně přidat i odcházející vojáci z povolání. Přibudou jim pravidelná cvičení. Z tisíce vzroste počet záložníků až šestinásobně, cvičit by měli s běžnými jednotkami. Armáda uvažuje i o tom, že by je posílala také do zahraničních misí, zatím to zákony nedovolují.

„Přiblížení a součinnost s armádou tady musí být a předpokládá se, že do budoucna bude ještě daleko na vyšší úrovni než v současné době,“ řekl ČT prezident Asociace záložních brigád Arnošt Líbezný.Koncepci změn chce armáda připravit příští rok, poté by se měly změnit příslušné zákony.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video