Ministerstvo přerušilo vyplácení náhrad pravoslavné církvi. Vliv přebírají Rusové | E15.cz

Ministerstvo přerušilo vyplácení náhrad pravoslavné církvi. Vliv přebírají Rusové

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: MIKI Yoishihito CC BY 2.0 Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo kultury pozastavilo pravoslavné církvi vyplácení restitučních náhrad. Důvodem jsou spory uvnitř církve. Asi 40 milionů korun, které má církev z restitucí v lednu získat, by proto mohlo skončit v soudní či notářské úschově. Pravoslavní mají díky restitucím získat během příštích 30 let více než 1,1 miliardy korun.

„Udělal jsem, co bylo nutné, abych předešel riziku zneužití peněz,“ řekl Lidovým novinám ministr Daniel Herman (KDU-ČSL). Podle deníku je vyplácení pozastaveno do doby, než se spory v pravoslavné církvi vyřeší.

Arcibiskupem pražským a metropolitou českým a slovenským byl v Pravoslavné církvi v českých zemích vladyka (biskup) Kryštof, občanským jménem Radim Pulec. Loni v dubnu odstoupil po nařčení z toho, že je otcem nemanželských dětí.

Poté vedení církve dosadilo na místo pražského arcibiskupa vladyku Jáchyma, ale velká část církve ho neuznává. Nebyl totiž podle nich zvolen způsobem, jaký vyžaduje základní dokument církve. Stejný názor na Jáchyma zastává Cařihradský patriarcha Bartoloměj, hlava celosvětového pravoslaví.

Řízený odchod

Podle kritiků současného stavu v církvi byl odchod Kryštofa řízený skupinou českých kněží podporovaných Moskevským patriarchátem Ruské pravoslavné církve.

Čeští pravoslavní věřící po sporech dokonce požádali ministerstvo kultury o registraci nových církví. Jedni si chtějí zaregistrovat Českou pravoslavnou církev a další zase Českou ortodoxní církev.

Tomáš Holub: Strany kalkulují na roky, církve na celá desetiletí

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video