Ministru Stropnickému váznou nákupy, peněz má přitom dost | E15.cz

Ministru Stropnickému váznou nákupy, peněz má přitom dost

Návštěva ministra Stropnického ve VOP CZ
Návštěva ministra Stropnického ve VOP CZ
• 
ZDROJ: CTK

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud na něco ministr obrany Martin Stropnický politicky doplatí, bude to neschopnost uzavírat strategické zakázky. Armáda kvůli tomu neutratí rostoucí rozpočet a o peníze přijde.

Právě před rokem se rezort obrany vytasil s plánem rozsáhlých investic do modernizace vojska. Za více než dvě desítky miliard chtěl zahájit nákupy obrněnců na podvozcích Tatra, transportérů Pandur či 3D radarů. Konkrétní obrysy měla získat i zakázka na víceúčelové vrtulníky – po stíhačkách Gripen jeden z největších armádních kontraktů. Ani jedna z jedenácti strategických akvizic se neposunula kupředu. A to přesto, že se rozpočet obrany za poslední dva roky zvýšil o osm miliard a má dál růst.

Chybí manažerské řízení

I po roce zůstává jen u proklamací šéfa rezortu Martina Stropnického (ANO) a jeho náměstka pro vyzbrojování Daniela Koštovala. Zdá se, že chybí manažerské řízení.

Výmluvný je nákup radarů chystaný od roku 2012. Teprve minulý týden ministerstvo vyzvalo britskou, francouzskou, izraelskou a švédskou vládu k podání nabídek na osm souprav mobilních 3D radarů. „Nabídky očekáváme v polovině července,“ uvedl Stropnický.

Původně měly být nabídky tento měsíc vyhodnoceny, aby letos k vítěznému dodavateli putovala první půlmiliardová splátka. Je však nereálné, aby ministerstvo do konce roku dojednalo obchod a podepsalo smlouvu.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO):

„Armáda má konečně pevný a jasně daný výhled a plán, který jí umožní seriózně plánovat a nakupovat. Poprvé je totiž vázaný na finance. V této souvislosti je nutné si uvědomit, že materiál, který nakupujeme, je velmi specifický a dodací lhůty jsou v mnoha případech v letech.“
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD):

„Ministerstvo obrany by mělo začít nakládat s prostředky, které konečně dostalo. Zatím nedokáže nakupovat v takovém tempu, jak peníze dostává. Vláda na ně proto bude vyvíjet tlak, aby se obranné schopnosti zlepšovaly rychleji. Jinak budeme v NATO za černého pasažéra.“

Když nejsou lidi

Odpovědnost za neblahý stav nese Koštovalova sekce vyzbrojování, jež se topí ve stále větších problémech. Chybějí odborníci a z těch, kteří zůstali, má řada před důchodem či přesluhuje. Podle informací deníku E15 dochází Stropnickému s nákupčími trpělivost.

„Jestli na něco politicky doplatí, bude to neschopnost zprocesovat klíčové zakázky. Koaličním partnerům a sněmovně bude muset vysvětlovat, proč se armádě přidávají peníze, když její modernizace stojí,“ uvedl zdroj blízký vládě. Mluvčí rezortu Petr Medek potvrdil, že sekce není v dobré kondici. Personální propad se zastavil v roce 2014. Přesto teď práci, na kterou dříve připadaly čtyři stovky lidí, dělá jen 230 lidí.

„A to za podmínek, kdy se kvůli zákonu o veřejných zakázkách podstatně zvýšila náročnost akvizičního procesu,“ dodal mluvčí. Nevysvětlil ale, jak chce ministerstvo situaci řešit. Údajně hledá optimální strukturu sekce.

Jak nemít přebytky

Aby obrana nemusela v prosinci vykazovat miliardové přebytky, uhradila zásobovací agentuře NATO zálohy a poprvé poslala Švédsku splátku za pronájem gripenů na rok dopředu.

Letos ovšem hospodaří se 48 miliardami, což je oproti loňsku o čtyři miliardy více. A o tutéž částku si má podle návrhu ministerstva financí polepšit i v příštím roce.

Největší armádní strategické zakázky, které nabraly zpoždění

Nabídka. Americké námořnictvo momentálně nepotřebuje dvanáct nových víceúčelových vrtulníků UH-1Y od firmy Bell Helicopter. Pro Česko to má dva háčky: helikoptéry nabízí bez kulometů a raket a logistiku by zajistilo jen na dva roky Autor: Foto Bell Helicopter
Radiolokátor pardubické společnosti Retia Autor: Retia
Tatra Titus Autor:
Pandur pro českou armádu Autor: E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video