Ministrům zbylo z loňska přes 111 miliard | e15.cz

Ministrům zbylo z loňska přes 111 miliard

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Pavel OttoJana Havligerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstva a státní instituce, například Poslanecká sněmovna, nestihly loni z peněz schválených na své výdaje utratit celkem více než 111 miliard korun. Neznamená to sice, že vláda má celou tuto částku k dispozici na případné snížení rozpočtového schodku, ale část sumy na tento účel použít může.

Poprvé se tak zachovala v roce 2008 a potom i v letech následujících. Jak s těmito nespotřebovanými financemi naloží letos, rozhodne osobně premiér Petr Nečas.

„Většinu této částky představují evropské peníze. Na zbytek nebudeme ministrům sahat, ten jim ponecháme,“ říká ministr financí Miroslav Kalousek.

Že by neutracené peníze měly rezortům zůstat, soudí i ministr práce Jaromír Drábek: „Může být mnoho různých důvodů, proč tyto peníze nebyly využity. Třeba jsou to akce, které se v loňském roce neprofinancovaly a profinancují se letos. Nepovažoval bych za šťastné tyto prostředky jednotlivým kapitolám brát, protože si díky nim mohou poradit v té nepříjemné situaci, která je čeká letos,“ dodal Drábek.

Kolik zbylo ministerstvůmAutor: Ministerstvo financi

Šéf státní pokladny po rezortních šéfech požaduje, aby kvůli stagnující ekonomice letos proti schválenému plánu ušetřili třiadvacet miliard, jinak podle něho není možné dodržet sněmovnou schválený schodek státních financí. Drábek potvrdil, že pokud bude chtít některý ministr z nespotřebovaných peněz čerpat, bude muset mít svolení předsedy vlády.

Podle oficiálních údajů ministerstva financí, které má deník E15 k dispozici, největší sumy zbývají ministerstvům dopravy, životního prostředí, pro místní rozvoj a zemědělství či rezortu práce. Dohromady je to jen u těchto úřadů přes šedesát miliard korun.

O vázání 23,6 miliardy v rozpočtových kapitolách v letošním roce včera neúspěšně jednaly špičky koalice. Ministr školství Josef Dobeš nadále odmítá ušetřit ve svém rezortu 4,5 miliardy. Ekonomický expert VV Michal Babák navíc poukazuje na významnou rezervu: „Opět připomínáme, že v kapitolách všeobecné pokladní správy a státního dluhu je rezerva minimálně 20 miliard.“ O letošních dodatečných úsporách dnes bude jednat vláda.

Penězům, které jednotlivé rezorty nestihnou spotřebovat, se někdy říká finance s mašličkou. To proto, že některé platby dobíhají se zpožděním, případně jsou schváleny na nákupy, které bylo nutné odložit. Rezorty tak každoročně neutratí desítky miliard. Dříve si je „přetahovaly“ z roku na rok. Tuto možnost ministr financí před čtyřmi lety zrušil. Do rozpočtu tehdy převedl 60,4 miliardy, a schodek díky tomu činil jen 20 místo 80 miliard. Stejné to bylo v roce 2009. Na snížení schodku bylo tehdy použito 31 miliard.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery