Místopředsedkyně SPOZ si Zemanovi stěžuje na změny v kandidátkách | e15.cz

Místopředsedkyně SPOZ si Zemanovi stěžuje na změny v kandidátkách

SPOZ
SPOZ
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Místopředsedkyně Strany práv občanů - zemanovců Dita Portová se v otevřeném dopise čestnému předsedovi strany, prezidentu Miloši Zemanovi ohradila proti změnám na kandidátních listinách zemanovců. Portová byla z plzeňské kandidátky vyškrtnuta vedením strany poté, co se postavila za lobbistu Miroslava Šloufa, který chtěl v Praze proti vůli republikového předsednictva kandidovat z prvního místa. Vedení zemanovců ale Šloufa z listiny vyškrtlo.

Krajská organizace SPOZ se staví proti zásahům vedení strany do kandidátky. Někteří členové SPOZ tvrdí, že vyškrtáním kandidátů a dosazením jiných vedení strany porušilo demokratické principy, a jsou rozhodnuti ve SPOZ skončit.

„Dovolila jsem si Mirkovi Šloufovi poděkovat a byla jsem odsunuta na čtvrté místo kandidátky. Dovolila jsem si dbát na dodržování stanov, hájit práva našich členů a zmizela jsem z kandidátky úplně,“ napsala Zemanovi Portová. Místopředsedkyně zemanovců začíná dopis oslovením „Vážený Miloši“ a tvrdí, že se stala „vyvrhelem SPOZ“.

Portová: Měla tvoji kartovou podobu

V pokračování dopisu se Zemana ptá, proč byli z kandidátních listin do předčasných voleb vyškrtnuti další členové strany. „Za co zmizela z plzeňské kandidátky doktorka (Věra) Pavlíčková, která ve SPOZ pomáhá už čtvrtý rok? Tvoji kartonovou podobu měla, po čas prezidentské kampaně, statečně ve své ordinaci,“ píše Portová.

Miloš ZemanAutor: Anna Vackova, E15
Zdroj E15

Rozum jí prý „zůstává stát“ také nad vyškrtnutím jednatelky občanského sdružení No foot, no stress Andrey Hlaváčkové, která je po těžké nemoci invalidní. Podle místopředsedkyně zemanovců mizí z kandidátních listin ti nejpracovitější členové strany, kteří pomáhali v prezidentské kampani, v níž Zeman zvítězil a stal se hlavou státu. „Byli vyškrtnuti v rozporu se stanovami strany, v nichž Ty sám jsi osobně trval na demokratických principech,“ obrací se Portová na Zemana.

Kontroverzní lobbista Šlouf se ucházel o pozici jedničky pražské kandidátky. Vedení SPOZ se od něj ale chtělo „odstřihnout“, a proto jej z listiny vyřadilo. Předsednictvo strany učinilo v kandidátkách i další změny, nijak je ale mediálně nekomentovalo. „K podobným útokům se i na základě rozhodnutí předsednictva strany nebudeme vyjadřovat,“ řekl již dříve místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš.

Škrt Šloufa

Velký zájem vzbudilo především vyškrtnutí Šloufa z prvního místa a jeho nahrazení ministrem dopravy v demisi Zdeňkem Žákem. Z druhého místa kandidátky byl odstraněn také místopředseda pražské organizace Vladimír Hönig. Nahradil ho předseda pražské SPOZ Luboš Smrčka. Změnila se i třetí pozice, kam se dostal Zakaria Nemrah, a sedmá, kterou získala bývalá náměstkyně ministerstva financí Ivona Legierská. Změny na kandidátkách kromě Šloufa a Portové kritizovali i další zemanovci, například senátor Vladimír Dryml.

„Nikdo nám ale oficiálně nic neřekl, nikdo nebyl na naší krajské konferenci, nikdo s námi nejedná, zatím přesně nevíme, jak vlastně naše podaná kandidátka vypadá,“ řekla Portová. Podle jejích informací bylo z původních 20 lidí schválených krajskou konferencí vyškrtnuto 14 jmen a místo nich dosazeni jiní.

Šlouf byl během působení současného prezidenta Zemana v čele vlády šéfem jeho poradců. Na začátku letošního roku se po zvolení Zemana prezidentem stáhl do ústraní, je přitom považován za jednoho z hlavních strůjců Zemanova volebního úspěchu. Prezident nedávno uvedl, že Šlouf v jeho volebním týmu skončil, protože si vymýšlel.

Lobbista před několika lety stál u zrodu sdružení Přátelé Miloše Zemana, z něhož později vznikla Strana práv občanů, jejímž byl Zeman nejprve předsedou a nyní je čestným šéfem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video