Mladík viněný z útoku na dům Stropnického byl propuštěn z vazby | e15.cz

Mladík viněný z útoku na dům Stropnického byl propuštěn z vazby

Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský student, který podle policie v červnu útočil zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO), byl dnes propuštěn z vazby, potvrdil mladíkův obhájce Pavel Čižinský. Podle něj musel jeho klient složit kauci 100 tisíc korun, což byla hlavní podmínka propuštění na svobodu.

Státní zástupce Ladislav Malovec sdělil, že důvody mladíkovy vazby už pominuly. „Podle mých informací měl být dnes někdy kolem poledne z vazby propuštěn, a to na přímý příkaz státního zástupce,“ doplnil Čižinský. Propuštění novinářům potvrdil i Stropnický. „Má nějaký předepsaný režim. Ta kauce je z mého pohledu poměrně nízká, takže nemyslím si, že by to byla kauce, která ho tu zadrží. Myslím si, že když bude chtít odejít, tak odejde,“ řekl ministr.

Incident se stal v noci 7. června. Podle kriminalistů pachatel hodil na dům ministra čtyři láhve, ve kterých byla podle chemické analýzy hořlavá směs. Láhve prý dopadly na terasu domu, nevybuchly však s plnou intenzitou, a plameny se tak podařilo po několika minutách uhasit. Stropnický v době útoku nebyl doma.

Pachová stopa

Policie údajně nalezla na jedné z pivních lahví s hořlavinou pachovou stopu ruského studenta. Mladík, který byl ve vazbě od konce června, se hájí tím, že v době útoku spal na koleji v pražském Suchdole. Za pokus o obecné ohrožení mu hrozí osmileté vězení.

Ministr už dříve uvedl, že útok musí jednoznačně souviset s jeho funkcí a že to byla reakce na jeho názory nebo kroky, které činí na ministerstvu. V době incidentu prý v domě byli tři lidé. Podle některých informací útoku předcházely výhružné e-maily požadující, aby Stropnický nezaujímal kritický postoj vůči Rusku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery