Muž vejce na Zemana neházel, rozhodl soud. Obžalovaný vinu od začátku popíral | E15.cz

Muž vejce na Zemana neházel, rozhodl soud. Obžalovaný vinu od začátku popíral

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Soud dnes zprostil viny Jindřicha Frühaufa, který podle obžaloby hodil dvě vejce směrem k prezidentovi Miloši Zemanovi. Soudce uvedl, že se skutek nepodařilo prokázat.

Důchodce z Kladna vinu popírá, vypověděl, že na shromáždění k 17. listopadu pouze troubil na vuvuzelu. Za výtržnictví mu hrozily až dva roky vězení, státní zástupkyně pro něj navrhovala peněžitý trest 25.000 korun. Dnešní verdikt není pravomocný.

"Nebylo prokázáno, že se stal skutek, pro který je obžalovaný stíhán," odůvodnil rozsudek soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Milan Rossi. Dodal, že se proto ani nezabýval tím, zda by obžalobou popsané počínání na podobné akci skutečně bylo hrubou neslušností ve smyslu trestního zákoníku.

Incident se stal 17. listopadu 2014 na Albertově při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Lidé tehdy Zemanovi na transparentech vytýkali náklonnost k Rusku či vztah k alkoholu. Z davu létaly předměty a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce. Za chování při demonstraci byl však nakonec obžalován jako jediný Frühauf.

Soudce práci policistů ostře zkritizoval. Kauzu označil za "snahu policie obstát v tom jediném zadržení, kterého byla schopna". Proti Frühaufovi svědčili dva zasahující policisté, podle soudu však jejich výpovědi stojí osamoceně a okolnosti samotného shromáždění je nepotvrzují. Muži se neshodli ani na tom, jakou rukou důchodce házel. Pravák Frühauf měl tehdy na pravé ruce ortézu, jež mu znehybňovala palec.

Třiašedesátiletý Frühauf označil své stíhání za hysterickou mašinérii. Uvedl, že si připadá jako v Bělorusku, Rusku nebo Číně. Novinářům řekl, že zvažuje další právní kroky k očištění svého jména. Na vuvuzelu prý hrál proto, že ho rozčílilo jak Zeman v projevu zlehčoval podíl studentů na událostech ze 17. listopadu 1989. Poté ho zadrželi policisté v civilu, kteří po něm chtěli, aby označil skutečné vrhače vajec z řad demonstrantů, což odmítl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video