Mynář jede na summit NATO, bezpečnostní prověrku neřeší | E15.cz

Mynář jede na summit NATO, bezpečnostní prověrku neřeší

Kancléř Vratislav Mynář
Kancléř Vratislav Mynář
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář je členem delegace, která příští týden pojede na summit NATO do Velké Británie, přestože mu stále chybí bezpečnostní prověrka. Vstup do konferenčních sálů na summitu ale vyžaduje prověrku alespoň na stupeň tajné, tedy druhý stupeň. Informovala o tom Česká televize (ČT).

Mynář tvrdí, že prezidenta může všude doprovázet a na summit přístup má: „Tam je to všechno v pohodě,“ řekl ČT.

Podle televize se ale lidé s prověřením nižším, než NATO vyžaduje, mohou pohybovat jen na některých místech a jen s doprovodem. „Člověk bez bezpečnostní prověrky se v podstatě na summit NATO nedostane, nebo jenom někam před dveře,“ sdělil ČT mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Na summit pojede zhruba třicetičlenná delegace z Česka, Mynář je podle televize jediným z kanceláře prezidenta, který nemá odpovídající prověrku.

Mynář požádal Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) o prověrku na stupeň přísně tajné loni v prosinci. Minimální lhůta na tento stupeň je devět měsíců, NBÚ ji ale může až dvakrát prodloužit.

Není přitom vůbec jasné, zda Mynář prověrku nakonec získá. Podle spekulací médií mohou NBÚ vadit některé jeho podnikatelské kontakty. Mynář to však již dříve odmítl.

Mynářovic kobyla chodí bosa

Martin Čaban: Asymetrická ostuda

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.