Mynář: Zeman jmenuje velvyslanci i Klausovou a Remka | E15.cz

Mynář: Zeman jmenuje velvyslanci i Klausovou a Remka

Vladimír Remek
Vladimír Remek
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman jmenuje v balíku s dalšími velvyslanci i bývalou první dámu Livii Klausovou a někdejšího kosmonauta a současného europoslance Vladimíra Remka. Jména budoucích ambasadorů na Slovensku a v Rusku, o nichž se dlouho spekulovalo, dnes potvrdil Zemanův kancléř Vratislav Mynář.

Premiér Jiří Rusnok ve středu uvedl, že se jednání o jmenování velvyslanců uskutečnila, konkrétní jména ale nesdělil. Ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček k tomu řekl, že jména velvyslanců jsou v režimu tajné až do okamžiku, než je schválí hostitelská země a udělí jim takzvaný agrément.

„Nebude z toho vytrženo ani jméno paní Klausové, ani jméno pana Remka, bude to v celém balíku všech těch velvyslanců, kteří byli předloženi,“ uvedl dnes ke jmenování Mynář. Termín, kdy jmenováni budou, ale neprozradil.

Miloš Zeman měl v minulosti spor o diplomaty s exministrem Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Zeman otálel s podpisy pod návrh některých velvyslanců kvůli tomu, že chtěl mít velvyslankyní v Bratislavě manželku svého předchůdce Klausovou a do Ruska prosazoval kosmonauta a europoslance za KSČM Remka. Schwarzenberg to odmítal. Klausová i Remek Zemana na začátku roku podpořili v prezidentské volbě, v níž byl Zemanovým soupeřem právě Schwarzenberg.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video