Náměstci budou známi v pondělí | e15.cz

Náměstci budou známi v pondělí

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš
Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš
• 
ZDROJ: CTK
Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozepře o posty náměstků mají co nevidět skončit, většina nových ministrů představí týmy svých spolupracovníků v nejbližších dnech. Klíčová bude dnešní schůzka premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky se šéfem hnutí ANO a rezortu financí Andrejem Babišem. Ten má k některým adeptům socialistů výhrady.

Téma náměstků rezonovalo při uvádění nových členů vlády do úřadů. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) chce jejich jména zveřejnit na začátku příštího týdne. Prvním náměstkem pro zahraničí má zůstat Daniel Koštoval, nově má funkci náměstka získat dosavadní zástupce náčelníka generálního štábu Bohuslav Dvořák. Naopak už dnes má podle informací deníku E15 skončit náměstek pro ekonomiku Libor Karásek, jenž v roce 2010 nastoupil za ODS.

V rezortu průmyslu a obchodu zřejmě obhájí pozice Pavel Šolc a Alexandra Rudyšarová. Novým náměstkem za ANO se má stát Lukáš Prokeš. I o jeho jmenování bude ještě Sobotka s Babišem diskutovat.

Nová šéfka rezortu práce Michaela Marksová-Tominová (ČSSD) si chce jako náměstkyni přivést Zuzanu Jentschke Stöklovou, která řídí sdružení sociálních demokratek Oranžový klub. Lidovci by rádi na úřad vyslali Ivu Merhautovou. Na post prvního náměstka ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) zamíří bývalý šéf Ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák, o dalších jménech se podle Zaorálka ještě bude jednat. Týká se to především Martina Tlapy nominovaného ANO, který by měl mít na starost ekonomickou diplomacii. „Dokud není domluveno vše, není domluveno nic,“ uvedl Tlapa v narážce na dnešní schůzku Sobotky s Babišem. V souvislosti s náměstky padlo také jméno lidovce Pavla Svobody. Bývalému šéfovi rezortu Janu Kohoutovi nabídl Zaorálek místo poradce.

Nová ministryně spravedlnosti Hana Válková (ANO) trvá na tom, že její náměstkyní bude advokátka Hana Marvanová. Proti jmenování Marvanové včera demonstrovala část bývalých klientů zkrachovalé stavební společnosti H-Systém, podle nichž Marvanová jejich zájmy trvale poškozuje. Exposlankyně zastupuje asi desetinu těch, kteří kvůli vytunelování firmy kdysi přišli o bydlení.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video