Nečas přitvrzuje: Kalouskovi vytkl telefonát a pohrozil odvoláním | E15.cz

Nečas přitvrzuje: Kalouskovi vytkl telefonát a pohrozil odvoláním

Miroslav Kalousek, Petr Nečas
Miroslav Kalousek, Petr Nečas
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiér Petr Nečas vytkl ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi telefonát vyšetřovateli kauzy údajně předraženého nákupu letounů CASA. A ostatní ministry hned varoval, že za podobný prohřešek by jim hrozilo odvolání. S Kalouskem považuje věc za ukončenou tím, že mu důrazně sdělil, že je jeho chování nepřijatelné.

„S panem ministrem jsem na toto téma mluvil v pondělí, jeho postup jsem mu vytknul a řekl mu, že je nepřijatelný. Současně jsem dnes informoval všechny členy vlády, že považuji za důležité, aby se již podobná kauza v případě kohokoliv ani náznakem neopakovala,“ prohlásil Nečas.

„Já chápu pana premiéra, že za současného stavu si nepřeje, aby kterýkoli z jeho ministrů komunikoval s provokatéry z řad Policie České republiky,“ reagoval později Kalousek. „Skandální pomluvu, kterou o mně kdosi rozšířil v pátek, nepokládám za náhodu. Pokládám ji za součást manipulace s tímto trestním řízením a budu se tak chovat,“ uvedl. Je prý přesvědčen o tom, že pravda vyjde najevo během několika týdnů. „V tomto případě nelze pravdu utajit dlouhodobě,“ řekl ministr financí.

Členům svého kabinetu zároveň Načas „důrazně doporučil“, aby s orgány činnými v trestním řízení, tedy s vyšetřovateli a státními zástupci, komunikovali pouze naprosto oficiálně. Ministři by tak podle premiéra napříště měli pouze podávat na policii vysvětlení nebo s vyšetřovateli dodatečně komunikovat písemně dopisem či elektronickou poštou.

Pokud by se podobný případ opakoval v budoucnosti u kteréhokoliv člena vlády a vzbudil by důvodné pochybnosti, nevylučuje premiér, že by byl ministr odvolán. „Pokud vzniknou důvodné obavy, že by teoreticky mohli něco ovlivňovat, tak to může mít pro ně velmi závažné konsekvence, včetně odvolání,“ zdůraznil Nečas.

Na můj povel dozpívat - Vlasta Parkanová

Podle opozice a některých iniciativ zabývajících se korupcí Kalousek nepřípustně ovlivňoval práci , která v souvislosti s vyšetřováním nákupu letounů požádala sněmovnu o vydání exministryně obrany a Kalouskovy stranické kolegyně Vlasty Parkanové. proto žádali ministrovo odvolání.

Server Respekt.cz uvedl, že Kalousek vyšetřovateli, který má na starost případ Parkanové, vyhrožoval. Kriminalistovi Jiřímu Mazánkovi podle webu zavolal a sdělil mu, že „u policie skončil“. Ministr sice potvrdil, že s vyšetřovatelem hovořil, jakýkoliv nátlak na policistu ale odmítá.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video