Nečas: Státní úředník Bátora se nesmí chovat jako aktivista | E15.cz

Nečas: Státní úředník Bátora se nesmí chovat jako aktivista

Petr Nečas
Petr Nečas
• 
ZDROJ: E15 Michael Tomes

ČTK

Share on Facebook Messenger
Názory personálního šéfa ministerstva školství Ladislava Bátory na chystaný pražský pochod sexuálních menšin nemůže nikdo považovat za postoj České republiky, uvedl dnes premiér Petr Nečas (ODS). Podle předsedy vlády je nepřijatelné, aby se úředník choval jako politický aktivista.

„Bátora nemá žádný mandát k tomu, aby postupoval tímto způsobem. Jako státní úředník se nesmí chovat jako politický aktivista. To je zcela nepřijatelné,“ reagoval dnes premiér. Spor okolo festivalu Prague Pride pokládá Nečas za „zbytečně zdramatizovaný, zveličený a hysterický“ a za typický produkt „okurkové sezony“.

V prohlášení, které poskytl úřad vlády, premiér také vyzval všechny strany, aby zanechaly přehnaně ostrých vyjádření, které jen zbytečně vyhrocují situaci. „Jsme svobodná demokratická země, kde každý může hlásat svoje názory, pokud jsou v souladu se zákonem. Budu přitom odmítat jakékoli snahy o umělé dělení společnosti, ať už z jakékoli strany,“ uvedl.

Festival sexuálních menšin Prague Pride, který v sobotu vyvrcholí pochodem centrem metropole, kritizoval ostře také vicekancléř Petr Hájek, kterého později podpořil i prezident Václav Klaus. Podporu chystanému naopak festivalu vyjádřili velvyslanci několika zemí včetně USA či Velké Británie. Klaus následně jejich postoj označil za bezprecedentní krok, ačkoliv letos čeští velvyslanci nejméně ve dvou případech učinili podobné gesto.

Bátora odmítavým dopisem oslovil velvyslance USA, část politiků za to žádá jeho odvolání

Personální šéf ministerstva školství Bátora a předseda konzervativní iniciativy D.O.S.T. reagoval dopisem velvyslanci USA Normanu Eisenovi, ve kterém jeho podporu festivalu odmítl. „Zmíněná akce je pořádána skupinami homosexuálů a leseb, jejichž nároky, vznášené vůči české veřejnosti, značně přesahují rámec pouhé tolerance,“ napsal Bátora v dopise, který podepsal jako předseda iniciativy a pod který se podepsali i další její představitelé.

Část senátorů ČSSD, KDU-ČSL i ODS minulý týden Nečase vyzvala otevřeným dopisem, aby zajistil odvolání Bátory z funkce na ministerstvu. Bátorovo působení na ministerstvu školství v minulých dnech také kritizovaly nevládní organizace jako Svaz osvobozených politických vězňů a pozůstalých či Amnesty International. „Dle dostupných informací se tento člověk hlásí k antisemitismu a fašismu. Navíc se v minulosti pohyboval mezi neonacisty, kteří popírají holocaust a kandidoval za nacionalisty znevažující oběti romského holocaustu,“ napsali například premiérovi bývalí političtí vězni.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.