Největší podíl na korupci v české politice má Klaus, píší Slováci | E15.cz

Největší podíl na korupci v české politice má Klaus, píší Slováci

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Není náhoda, že je to právě český prezident Václav Klaus, kterého na probíhajícím skandálu trápí zveřejnění odposlechů a nikoli to, že se pražská radnice v Česku stala hlavním symbolem korupce. Napsal to dnes slovenský list Sme v reakci na vyjádření Klause k případu odposlechů telefonátů poslance a někdejšího pražského primátora Pavla Béma s lobbistou Romanem Janouškem.

Je naopak typické, že právě Klaus za to, co ničí demokracii, neoznačil privatizaci politické moci lobbisty a mafiány, ale to, že se veřejnost o těchto praktikách prostřednictvím odposlechů a medií dozvěděla i něco konkrétnějšího, než co už léta věděla.

Nikdo jiný nemá na korupci a klientelismu v české politice takový osobní podíl jako dnešní prezident. Začalo to jeho odmítáním jasných právních pravidel pro privatizaci a nakládání s penězi státu, píše slovenský deník.

Právě Klaus stál za opoziční smlouvou, kterou si dvě největší strany na čtyři roky rozparcelovaly celý stát. On dnes nejvíce podporuje firmu Věci veřejné, která vznikla pod rouškou politické strany přímo k ovládnutí veřejných financí. On léta kryl záda pražskému primátorovi Bémovi a ve své bývalé straně ODS (ve které má stále obrovský vliv) podporoval vždy křídlo „kmotrů“ bránících účinnému boji s ekonomickou kriminalitou.

A je to Klaus, kdo si ve své nekonečné ješitnosti nikdy nedokázal přiznat omyl (jeho přívrženci si to pletou se zásadovostí). I když to už ODS v posledních volbách připravilo i o vítězství v její tradiční baště Praze. Klaus je dlouhodobě tou příslovečnou žábou sedící na prameni očisty české politiky.

Dokud bude mít v politice vliv, bude vždy urputně bránit tomu, aby moc politiků podléhala větší kontrole ze strany veřejnosti i justice. Pokud chce česká pravice přežít, nestačí jí zbavit se Béma, musí se konečně zbavit i Klause, uzavírá deník Sme.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video