Nejvyšší soud: Nečase lze stíhat. Tluchoře, Fuksu a Šnajdra ne. | E15.cz

Nejvyšší soud: Nečase lze stíhat. Tluchoře, Fuksu a Šnajdra ne.

Jana Nagyová míří s Petrem Nečasem a svým advokátem k výslechu
Jana Nagyová míří s Petrem Nečasem a svým advokátem k výslechu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejvyšší soud rozhodl, že bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) lze stíhat i za případné trestné činy, kterých se mohl dopustit před srpnovým rozpuštěním Poslanecké sněmovny. Chránila ho pouze procesní imunita, která se vztahuje na projevy ve Sněmovně.

V případě bývalých poslanců ODS, které státní zástupce vinil z přijetí úplatku, Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře naopak rozhodl, že je nelze trestat za případné trestné činy do doby, než se loni v listopadu vzdali výkonu poslaneckého mandátu, řekl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Soud tímto rozhodnutím zamítl návrh státního zástupce Iva Ištvana, který chtěl pokračovat v trestním řízení s poslanci. Ti podle něj přijali úplatek v podobě lukrativních postů ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování zákonů. Naopak lze dále stíhat bývalého premiéra, který jim tyto posty nabídl.

Nečas podle Ištvana spáchal trestný čin podplácení. „Senát Nejvyššího soudu zjistil, že Nečas není a nebyl za uvedené skutky trestně stíhán, respektive státní zástupce nepožádal Poslaneckou sněmovnu o jeho vydání k trestnímu stíhání, když svůj návrh vzal zpět,“ uvedl Knötig. „V současné době není chráněný imunitou a není tedy vyňat z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, lze proti němu vést trestní řízení a může být trestně stíhán,“ vysvětlil Knötig.

Kauza odstartovala pád vlády

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V současné době jsou v případu obviněni pouze Nečasova přítelkyně a bývalá šéfka jeho kabinetu Jana Nagyová a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku. Nagyová, nyní Nečasová, navíc údajně zneužila Vojenské zpravodajství ke sledování tří osob, včetně bývalé manželky premiéra Nečase. Kvůli tomu byl obviněn bývalý šéf zpravodajství Ondrej Páleník, jeho nástupce Milan Kovanda a příslušník zpravodajství Jan Pohůnek.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video