„Nezapřu svoje dítě“ - čestným předsedou SPOZ Zeman zůstane | E15.cz

„Nezapřu svoje dítě“ - čestným předsedou SPOZ Zeman zůstane

Miloš Zeman
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nastupující prezident Miloš Zeman se nevzdá čestného předsednictví neparlamentní Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ), kterou spoluzakládal. Uvedl to krátco po svém zvolení v rozhovoru pro Českou televizi. Prohlásil ale také, že tuto stranu nebude z pozice hlavy státu zvýhodňovat či jí mluvit do běžné politické práce.

Čestný předseda podle Zemana nemá žádný vliv na chod politické strany. „Jestliže jsem tuto stranu jednou založil, tak teď kdybych z funkce čestného předsedy odešel, tak by to bylo totéž, jako když otec zapře svoje dítě,“ uvedl Zeman.

Zeman zvítězil ve druhém kole první přímé prezidentské volby, volilo jej 54,8 procenta občanů. Porazil předsedu TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Vicepremiér Schwarzenberg před volbami slíbil, že by se v případě vítězství zcela odstřihl od stranické politiky.

„Chci být prezident, který nebude nadržovat žádné, opakuji žádné politické straně,“ řekl Zeman v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi. Do záležitostí SPOZ se nehodlá vůbec vměšovat a dnes prý už představitelům této strany říkal, aby nepodléhali dojmu, že jsou prezidentskou stranou. „V parlamentních volbách nekandiduje prezident. V parlamentních volbách kandidují konkrétní osobnosti. Ty získají nebo nezískají důvěru občanů nezávisle na tom, kdo je prezident,“ podotkl Zeman.

Doplnil, že se nebude zapojovat do předvolební kampaně SPOZ, jejím voličem ale zůstáne. Zeman podotkl, že kdyby nešel k volbám, byl by zbabělec, kdyby volil jinou stranu, byl by zrádce. „Ale v demokratické společnosti můj hlas bude jeden z osmi milionů. A já vám mohu slíbit, že v žádném případě tuto stranu nebudu jakkoliv propagovat, jakkoliv preferovat,“ poznamenal.

Zeman, který byl před lety předsedou ČSSD, také oznámil, že už přijal pozvání na březnový sjezd nyní opoziční sociální demokracie. Odmítl však myšlenku, že by se z Hradu pokusil o sjednocení české levice. Připomněl ale, že ve dvou krajích SPOZ vstoupila do koalice s ČSSD. „Jejich spolupráce, případně jejich koalice je naprosto přirozená,“ uvedl Zeman. Spojení stran podle něj není dobré, lepší je prý mít na levicové straně politického spektra k výběru více variant.

Bohuslav Sobotka Autor: ctk

ČSSD: Výsledek volby je porážkou koalice

Výsledek prezidentské volby znamená porážku koalice a snížení legitimity pravicové vlády. Novinářům to řekl předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Vítězi volebního finále Zemanovi poblahopřál a nabídl spolupráci „ve prospěch občanů“.

Sobotka věří, že Zeman bude funkci vykonávat ve prospěch všech obyvatel, bude reprezentantem sociálně spravedlivější politiky, pomůže očistě veřejného života od klientelismu a korupce a zlepší pověst země v zahraničí.

„Věřím, že Miloš Zeman bude úřad hlavy státu vykonávat jako moudrý a zkušený státník, který bude občany naší země spojovat,“ uvedl v prohlášení také první místopředseda ČSSD Michal Hašek. Zemanův úspěch označil za vítězství celého Česka. Je prý rád, že se ve volebním finále utkaly dvě výrazné osobnosti a zvítězil levicový kandidát.

Přímá volba hlavy státu podle Sobotky posílila demokracii a vedla k vysokému zájmu obyvatel o politiku. Šéf ČSSD věří, že tento zájem bude trvat i příští rok, kdy se uskuteční sněmovní volby. Sobotka také poděkoval aktivním voličům i všem devíti kandidátům z prvního kola, jmenovitě pak nominantovi ČSSD Jiřímu Dienstbierovi a ve finále neúspěšnému Schwarzenbergovi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video