Nová vývozní strategie sníží závislost exportu na EU | E15.cz

Nová vývozní strategie sníží závislost exportu na EU

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: linet

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Snížit závislost českého vývozu na trzích Evropské unie, zvýšit počet exportních oborů či zapojit do vývozu více malých a středních podniků má za cíl nová exportní strategie na roky 2012 až 2020, jejíž návrh dnes na Exportní konferenci v Praze zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

„ČR je sice na evropské špičce podle podílu exportu na HDP, když vyvážíme zhruba dvě třetiny z toho, co každoročně vyprodukujeme, ale v objemu exportu na jednoho obyvatele se jen blížíme velikostí srovnatelným státům, jako je Belgie, Nizozemsko, Dánsko, nebo Rakousko,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Připomněl, že 83 procent českého exportu nyní směřuje do zemí EU a tuzemská ekonomika je kvůli tomu extrémně závislá na hospodářském cyklu EU. V době rostoucí poptávky je EU podle Kocourka sice zdrojem nových obchodních a investičních příležitostí, avšak v době stagnace a poklesu tato závislost omezuje možnosti reagovat na sníženou poptávku. „To pak má bezprostřední negativní dopady na výkon našeho hospodářství, ačkoli v době poklesu Evropy mohou jiné regiony stagnovat nebo dokonce dynamicky růst,“ upozornil Kocourek.

Strategie proto podle Kocourka počítá s tím, že podíl EU na českém vývozu by už neměl dál růst a naopak by se měl do roku 2020 snížit na 70 procent. Počet exportérů do zemí mimo EU by se měl proti roku 2010 zvýšit o čtvrtinu a počet exportujících malých a středních podniků o polovinu.

„Jednoznačně podporujeme úsilí MPO teritoriálně i oborově diverzifikovat český export a zvýšit podíl produktů a služeb s vyšší přidanou hodnotou. Dnešní struktura tuzemského exportu je totiž velmi zranitelná,“ komentoval novou strategii prezident Hospodářské komory Petr Kužel. České firmy podle něj mají zájem nalézt nová odbytiště i na mimoevropských zahraničních trzích.

Návrh exportní strategie bude doplněn o případné připomínky a dokončen do finální podoby, aby mohl být ještě letos projednán v meziresortním připomínkovém řízení a poté vládou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video