Nový kreslený Krtek má na krku první žalobu. Pokračují spory o licenci | E15.cz

Nový kreslený Krtek má na krku první žalobu. Pokračují spory o licenci

Nový kreslený Krtek má na krku první žalobu. Pokračují spory o licenci
krtek na návštěvě
• 
ZDROJ: čtk

Daniel Novák

Správkyně dědictví výtvarníka Zdeňka Milera podala žalobu na jeho dceru Kateřinu Milerovou kvůli novému příběhu populárního Krtka. Požaduje stáhnutí knihy z prodeje a kompenzaci.

Kateřině Milerové, starší dceři tvůrce legendárního Krtečka Zdeňka Milera, vyšla na podzim nová knížka nazvaná Krtek na návštěvě. Uběhlo sotva několik měsíců a kvůli knize padla první žaloba. Správkyně umělcova dědictví Milena Fischerová tvrdí, že Kateřina Milerová použila Krtkovu postavičku ve svém díle neoprávněně. „Domáháme se ukončení prodeje a náhrady za neoprávněné užití autorského díla a jeho šíření,“ uvedl advokát Fischerové Jiří Matzner.

Ke Kateřině Milerové podle jejího agenturního zástupce Martina Slavíka zatím doputovala jen informace o tom, že žaloba byla podána. Její obsah a rozsah prý zatím neznají. Do hry o knihu Krteček na návštěvě ještě může promluvit výtvarníkova vnučka Karolína Milerová.

Děda nechtěl, aby v jeho díle někdo pokračoval, aby dál kreslil Krtka

Ta se již krátce po vydání publikace proti knize své tety postavila. „Děda nechtěl, aby v jeho díle někdo pokračoval, aby dál kreslil Krtka. Krtek Kateřiny Milerové je jiný než ten dědův,“ citovala na podzim vnučku Česká tisková kancelář. Zatím však není jasné, jestli se Milerova vnučka Karolína k žalobě připojí. „Je to složitá situace,“ řekla deníku E15. Sama totiž s právničkou Milenou Fischerovou vede už několik let o licence na Krtečka soudní pře.

Fischerová téměř dvacet let se Zdeňkem Milerem spolupracovala a starala se za jeho života o jeho licenční práva.
V roce 2006 ji výtvarník určil za správkyni svého dědictví. Karolína Milerová však drží v ruce smlouvu z roku 2011, v níž měl Miler přiřknout práva jí. Fischerová ale tvrdí, že podpis na smlouvě není Milerův.

Do právní změti zasahuje rovněž autorka Krtka na návštěvě Kateřina Milerová. Svému otci prý nejdříve pomáhala s některými díly anonymně, od roku 2006 i pod svým jménem. Také ona tvrdí, že těsně před smrtí jí Miler poskytl licenci na to, aby původní postavičku Krtka zasadila do svých nových příběhů.

Už nejsem jen bohatá dědička

Krteček před soudem

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!