O výši půjčky na stavbu metra bude jasno nejspíš v lednu | E15.cz

O výši půjčky na stavbu metra bude jasno nejspíš v lednu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: dpp.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražští zastupitelé dnes odsouhlasili možnost jedenáctimiliardového úvěru od Evropské investiční banky (EIB). Praha si může peníze půjčit na prodloužení metra A. Pokud se město rozhodne úvěr skutečně čerpat, jeho výši bude opět zastupitelstvo schvalovat, řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Primátor už včera řekl, že si Praha pravděpodobně od EIB půjčí dvě až tři miliardy korun. O přesné výši rozhodne vedení města nejspíš v lednu poté, co bude schváleno rozdělení kapitálových výdajů. Případná půjčka od EIB bude podle primátora podléhat schválení rady a zastupitelstva.

EIB nabídla Praze až 11 miliard korun na dobu 30 let s odkladem splatnosti šest let. Úrok by činil zhruba dvě procenta, předčasné splacení by bylo možné po 18 letech. V případě úvěrového rámce přitom město nemusí z nabídnuté částky vyčerpat ani korunu a za poskytnutí této služby nic neplatí.

Hlavní město už jednou podobné služby využilo, a to na financování stavby metra C. Současné zadlužení hlavního města činí asi 26,1 miliardy korun.

Výstavba prodloužení trasy metra A z Dejvické do Motola byla zahájena loni na jaře. Náklady na stavbu jsou v cenách roku 2008 odhadovány na zhruba 18,5 miliardy korun, při přepočtení k roku dokončení by měly činit asi 21,1 miliardy korun. Přes 280 milionů eur (asi sedm miliard korun) by měla Praha získat z evropských fondů, zbytek ale musí uhradit ze svého.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video