Obnovme kontroly na hranicích v EU, tvrdí tři čtvrtiny Čechů | E15.cz

Obnovme kontroly na hranicích v EU, tvrdí tři čtvrtiny Čechů

Hraniční přechod EU
Hraniční přechod EU
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Téměř tři čtvrtiny Čechů jsou kvůli současné uprchlické krizi pro obnovení hraničních kontrol uvnitř takzvaného schengenského prostoru EU, a to i za cenu, že to omezí i české občany. Od června ale přibylo lidí, kteří by dali šanci i ekonomickým migrantům. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který zveřejnila Česká televize.

Mezi lidmi podle průzkumu rovněž převažuje názor, že uprchlíci jsou celoevropským problémem. Proti červnu přibylo těch, kteří říkají, že unijní země by si měly běžence mezi sebou rozdělit. Souhlasí s tím více než polovina dotázaných.

Bývalý prezident Václav Klaus představil petici proti imigraci, kterou inicioval. Dokument vyzývá českou vládu k zajištění vnitřní bezpečnosti a vnější nedotknutelnosti hranic státu všemi prostředky včetně využití policie a armády.

Volá také po odmítnutí kvót pro přerozdělování uprchlíků nebo dodržování platných smluv v azylové politice a odmítá tlak na jejich změny, jež by usnadnily další imigraci. O případných změnách v této oblasti by podle něj měli rozhodovat lidé v referendu nebo by vláda měla o takový mandát požádat v předčasných volbách.

Petici bývalého prezidenta kritizoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), podle nějž Klaus téma uprchlické krize populisticky využívá. Podle vicepremiéra a šéfa lidovců Pavla Bělobrádka jde o vlamování se do otevřených dveří. Také podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Klausova petice debatu o migraci dále neposouvá.

obnovení kontrol Autor: ceska televize
zdroj: Česká televize

Podle Sobotky není třeba petic, ale jasných kroků na úrovni Evropské unie. V pátek premiéři zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, důrazně odmítli chystaný návrh Evropské komise na přerozdělení dalších 120 tisíc uprchlíků v rámci EU.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video