Obžalovaný Rath dostal zpátky pas. Na cesty se ale nechystá, ordinuje | E15.cz

Obžalovaný Rath dostal zpátky pas. Na cesty se ale nechystá, ordinuje

Exhejtman David Rath ve své ordinaci
Exhejtman David Rath ve své ordinaci
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Soud vrátil po víc než půl roce od propuštění z vazby Davidu Rathovi pas a zároveň mu zrušil povinnost hlásit se probačnímu úředníkovi. Do ciziny se prý ale bývalý středočeský sociálnědemokratický hejtman a poslanec kvůli pracovnímu vytížení a své soudní kauze nechystá. Rath je podezřelý z přijetí úplatku téměř 16 milionů korun, za což mu hrozí až 12 let vězení.

„Mám u sebe pas a mohu vycestovat. Jak vidíte, nikam neprchám,“ řekl agentuře ČTK Rath. Podotkl, že když není soud, podstatnou část času tráví v ordinaci.

Bývalý politik ČSSD, který po vypuknutí kauzy stranu opustil, strávil ve vazbě 1,5 roku. Na svobodu byl propuštěn loni 11. listopadu. Ve čtvrtek 7. srpna uplyne rok od zahájení projednávání jeho kauzy u soudu.

O navrácení cestovních dokladů a zrušení dohledu probačního úředníka podle něj krajský soud rozhodl v červnu. „V podstatě všechna omezení mi byla zrušena s obrovským skluzem, protože se tak dělo na podkladě rozhodnutí Ústavního soudu, který ale rozhodl, že už od loňského června byla moje vazba a všechna omezení nezákonná,“ uvedl Rath.

Důvody vazby prý trvají

Žalobce Petr Jirát ČTK sdělil, že soud vyhověl žádosti o vrácení dokladů a zrušení dohledu probačního úředníka také u dalších dvou obžalovaných, kteří byli více než rok s Rathem ve vazbě – Kateřiny Kottové, dříve Pancové, a jejího partnera Petra Kotta. Rozhodnutí není zatím pravomocné, protože Jirát podal stížnost, kterou přezkoumá Vrchní soud v Praze.

„Podle mě důvody vazby trvají,“ řekl Jirát. Chce proto, aby byla vazba stále nahrazená přinejmenším zákazem vycestování do pravomocného rozsudku krajského soudu.

Případ Rath
Kauzu kolem Davida Ratha začal policejní zásah předloni v květnu. Žalobce v případu viní skupinu 11 lidí z upravování veřejných zakázek ve Středočeském kraji v letech 2011 a 2012. Za organizátory označuje Kateřinu Pancovou a Petra Kotta, přičemž Rath údajně o všem věděl a dělil se o úplatky. Zbylých osm obžalovaných jsou šéfové a manažeři firem.

Justice loni upodle Ústavního sodu (ÚS) při prodlužování vazby porušila Rathova základní práva. ÚS vyhověl jeho dvěma stížnostem a zrušil usnesení, jimiž Vrchní soud v Praze loni v červnu a srpnu potvrdil trvání vazby.

Nález soudu Rathovi otevřel cestu k případnému odškodnění. „Moji obhájci mají nějaké varianty, kdy mně doporučují, abych určitou satisfakci chtěl. Stále to zvažuji, ale platí to, co jsem říkal, že mně přijde ten systém nefér, to znamená, proč to mají platit všichni lidé ze svých daní, když to způsobili konkrétní lidé,“ řekl Rath.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.