Odbory žádají růst minimální mzdy o tisíc korun | E15.cz

Odbory žádají růst minimální mzdy o tisíc korun

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Bosch

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odbory žádají pro příští rok zvýšení minimální mzdy o tisíc korun na 10 200 korun. Chtějí, aby nejnižší výdělek o tisícovku vzrostl i v letech 2017 a 2018. Na sjezdu školských odborů to řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle něj zaměstnavatelé navrhují růst o 500 korun. O minimální mzdě by měla jednat v pondělí tripartita. Podle Hospodářské komory je požadavek odborů absurdní.

„Žádáme zvýšení o tisíc korun, a to minimálně třikrát po sobě, tedy nejen v příštím roce, ale i v roce 2017 a 2018,“ uvedl Středula. Podle něj by tak po příštích volbách minimální mzda dosáhla zhruba dvou pětin průměrné mzdy.

Podle šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého je požadavek na další zvýšení minimální mzdy absurdní. „Zvýšení minimální mzdy v příštích třech letech o tisíc korun ročně by vedlo k tomu, že zaměstnavatelé nebudou chtít přijímat nové zaměstnance a také budou mít snahu větší část mezd vyplácet načerno,“ uvedl.

Vzrostla by tak práce načerno a přes hospodářské oživení by se nezvyšovala zaměstnanost, dodal. Podle Svazu průmyslu a dopravy by řada odvětví byla dalším navýšením minimální mzdy postižena. “

poměr minimální mzdy k mediánuAutor: OECD

Jde například o sektor bezpečnostních služeb, u kterého představují mzdové náklady 80 až 90 procent všech nákladů a je závislý na cenové nabídce zájemce o služby,“ uvedl mluvčí svazu Milan Mostýn. Jde také např. o textilní průmysl, kde jsou ceny tlačeny dolů. asijskou konkurencí a manévrovací prostor pro navýšení mezd zde není.

Nejnižší zaručený výdělek se zvýšil naposledy letos v lednu o 700 korun na 9200 korun. Podle plánů vlády by měl postupně dosáhnout právě dvou pětin průměrné mzdy. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že růst minimální mzdy podporuje, na částce by se ale měli domluvit odboráři se zaměstnavateli. Pokud shodu nenajdou, rozhodne vláda.

Zaměstnavatelé a odbory se loni původně dohodli na tom, že by měla minimální mzda vzrůst od letošního ledna o 500 korun na devět tisíc korun. Vláda ale nakonec rozhodla o částce o 200 korun vyšší. Podnikatelé to kritizovali.

Středula kritizuje mzdovou politiku Česka

Upozorňovali na to, že po zvýšení minimální mzdy budou firmy muset přidat i ostatním zaměstnancům, mnohé z nich se přitom teprve vzpamatovávají z krize a na výraznější růst výdělků nemají. Některé by proto mohly začít propouštět.

Podle Středuly firmám loni rostly zisky, měly by to proto promítnout i do odměňování. „Česká minimální mzda je nižší, než dostanete na dávkách. Ne, že by byly špatné dávky, ale je špatná mzdová politika v ČR,“ řekl. Podle něj se nyní konala zatím dvě jednání se zástupci zaměstnavatelů, obě prý provázely hádky.

V pondělí by se zvýšením minimální mzdy měla zabývat tripartita. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů by měli dostat propočty od ministerstva práce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video