ODS: Hlasování o euru ano, obecné referendum ale nepodpoříme | E15.cz

ODS: Hlasování o euru ano, obecné referendum ale nepodpoříme

koruna, euro, banky
koruna, euro, banky
• 
ZDROJ: profimedia.cz

jih, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Širší vedení ODS podpořilo názor svého předsedy a premiéra Petra Nečase na formu hlasování o unijní smlouvě o fiskální odpovědnosti. Referendum je nezbytné, usnesla se dnes výkonná rada. O tom, že nejpozději před přijetím eura by Češi měli hlasovat o podmínkách chystané smlouvy, rozhodla ve středu vláda. Nesouhlasí s tím ale koaliční TOP 09.

Vypsání referenda o vstupu Česka do eurozóny je férové a poctivé vůči občanům, protože v roce 2003, kdy se Česko k přistoupení zavázalo, fungovala eurozóna podle jiných pravidel, uvedl Nečas s tím, že jeho strana ale nepodpoří zákon o obecném referendu, který požaduje ČSSD.

Opoziční sociální demokraté totiž podmiňují souhlas s všelidovým hlasováním k euru schválením zákona o obecném referendu. Na to ale Nečas přistoupit nechce. „Nelze od ODS očekávat, že podpoří obecné referendum,“ řekl novinářům po zasedání výkonné rady.

Podle předsedy TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga Česká republika požadavky na referendum o přijetí eura zpochybňuje to, co slíbila v přístupové smlouvě k EU. Věc vyvolala v koaliční vládě spor. V České republice se dosud platí korunou, ale země se při vstupu do EU zavázala, že společnou evropskou měnu přijme. Datum není stanoveno.

Chystaná smlouva podle Nečase přenáší pravomoci do Bruselu. Připravují ji nyní státy EU v reakci na dluhovou a finanční krizi v Evropě. Dohoda má zajistit rozpočtovou odpovědnost členských států. Dosud se o jejím textu jedná, odborníci se dohodli na většině textu. Několik pasáží nechali na domluvě politických špiček.

K vyjednání a podpisu smlouvy bude podle Nečase vláda potřebovat zmocnění prezidenta, které zatím nemá. Prezident Václav Klaus přitom smlouvu kritizoval a avizoval, že ji nepodepíše. Kabinet podle Nečase definitivní stanovisko k unijní dohodě zatím nemá. Rozhodne se až podle konečné verze dokumentu.

Autor: jih, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video