Okamura zatím neuvažuje o odchodu z čela Úsvitu | E15.cz

Okamura zatím neuvažuje o odchodu z čela Úsvitu

Okamura zatím neuvažuje o odchodu z čela Úsvitu
Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Tomio Okamura nyní neuvažuje o tom, že by odstoupil z čela hnutí Úsvit. Odejít podle něj mají naopak členové hnutí, kteří chtějí založit novou stranu. Části z nich ale nabízí smír. Okamura chce počkat na závěry stranické komise, která prověří financování hnutí. To je prý v minusu.

„Chceme vyzvat tyto členy, kteří podporují vznik nové politické strany, aby opustili hnutí Úsvit a dále chceme vyzvat ty poslance, kteří tento politický puč podporují, aby se vzdali svých mandátů,“ přečetl z prohlášení dřívější šéf poslanců Úsvitu Radim Fiala, který nadále stojí za Okamurou.

Poslanci výzvu odmítají, nevidí ke složení mandátu důvod. „Na nesmysly, nadávky, lži nemá smysl reagovat,“ řekl místopředseda klubu Petr Adam. „Já bych reagoval jinak, než reaguje pan předseda,“ odpověděl pak na otázku o budoucnosti Okamury. Přesto si s ním dokáže představit další spolupráci.

Adam: Na nesmysly, nadávky, lži nemá smysl reagovat

Pokud poslanci a členové strany výzvy neuposlechnou, nebo se nevrátí na stranu Okamury, dají se prý čekat „zásadní kroky“, které mají umožnit další politický zápas pod vedením Okamury. Jaké budou, dvojice neupřesnila. Nabídla ale části poslanců spolupráci, pokud se distancují od „pučistů“ v čele s Markem Černochem, který nyní šéfuje klubu.

Okamura snahu většiny poslanců označuje za puč a snahu o převzetí hnutí. Podle Fialy se přitom puče dělají ze dvou důvodů - kvůli moci nebo penězům. Právě finanční audit, který má být hotov do 20. března, by proto podle Okamury a Fialy mohl pomoci rozkrýt pozadí „puče“. Okamura dnes spolustraníkům zaslal několik požadavků týkajících se závěrů auditu. Požaduje například, aby obsahoval informaci, že nikdy samostatně nepodepsal za hnutí Úsvit jedinou smlouvu.

Celostátní konference v tomto týdnu konstatovala, že „disponibilní finanční prostředky do konce volebního období jsou nula korun“. „My nejsme na nule vážení přátelé, my jsme dokonce v minusu,“ uvedl dnes Okamura. Není to podle něj překvapivé vzhledem k množství voleb, které se za poslední rok uskutečnily. Deset ze 14 členů poslaneckého klubu Úsvitu podpořilo nedávno založení nové politické strany pro hájení národních zájmů. Podporu návrh získal i v předsednictvu a celostátní konferenci strany.

Úsvit a ego Tomia Okamury

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!