ONLINE: Velká voda opustila Česko | e15.cz

ONLINE: Velká voda opustila Česko

Úklid po povodních ve Vraném nad Vltavou
Úklid po povodních ve Vraném nad Vltavou
• 
ZDROJ: ctk
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hladina Labe po Ústí nad Labem a Děčíně začala pozvolna klesat i v Hřensku, povodně v Česku tak zřejmě končí. Před velkou vodou musely uprchnout tisíce lidí, nejhůře postižený byl právě Ústecký kraj. Podle informací E15 hrozí druhá povodňová vlna.

Hladiny řek v Česku většinou klesají, včetně Labe, které v noci na dnešek kulminovalo v Ústí nad Labem a Děčíně. Úseků řek na nejvyšším povodňovém stupni ubylo, extrémní ohrožení zůstává jen na Kamenici v Hřensku. Podle hasičů povodně zasáhly 700 obcí, škody se odhadují až na desítky miliard korun.

V Praze se postupně zlepšuje dopravní situace, do pondělí by mohlo být otevřeno celé metro. Kvůli záplavám však stále zůstává zcela nebo částečně uzavřeno 47 ulic.

Ministerstvo financí rozhodlo, že lidem a firmám postiženým záplavami letos odpustí část nebo celou daň z příjmu. Vláda připravuje sérii opatření, která mají pomoci živnostníkům a firmám postiženým povodněmi znovu nastartovat byznys. Dnešním Hospodářským novinám to řekl premiér Petr Nečas (ODS).

„Chceme příští týden přijmout opatření, které by umožnilo těm podnikatelům, kteří byli postižení povodněmi, dát překlenovací úvěry garantované státem a s výhodným úročením, aby mohli svou činnost obnovit,“ řekl deníku Nečas.

Labe na LitoměřickuAutor: ctk
Labe na Litoměřicku

Sledujte aktuální průtok řek a toků

20:30 Do Nových Kopist teče další voda z Ohře

Do Nových Kopist u Terezína teče další voda z Ohře, kterou nestačí pobrat Labe. Středem vsi tekl proud vody o výšce 80 cm, zasahuje deset jednotek hasičů, které vodu odčerpávají. Podle starostky Terezína, pod jehož radnici Kopisty spadají, však situace v obci vyhrocená není. „Pokud vím, voda v Ohři už nestoupá, situace se tam zklidňuje,“ řekla starostka Růžena Čechová. Čechová ale potvrdila, že v obci je problém s odčerpáváním vody, která sem přitekla z rozvodněné Ohře.

19:02 Dráhy nabídnou obcím gumovky

České dráhy se rozhodly pomoci městům a obcím, které v posledních dnech postihla velká voda. Pomoc ovšem nebude mít podobu finanční, nýbrž materiální. Pracovníci centrálního skladu ČD na pražském Žižkově aktuálně připravují soupis materiálu, především pracovních oděvů, bot a pracovních pomůcek, které nabídnou městům, krajům a zapojeným humanitárním organizacím. „K distribuci máme připraveny stovky kusů. O pomoc se mohou zájemci hlásit u paní Ivany Mačurové na e-mailové adrese macurova@zc.cd.cz,“ uvedl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Dráhy ovšem nejsou jedinou velkou firmou, která se chce zapojit do povodňové pomoci. Finanční pomoc přislíbila postiženým lidem například Telefónica, jejíž zaměstnanci se zapojí i do odklízení trosek. V kavárnách Starbucks se zase ve spolupráci s červeným křížem pořádá finanční sbírka, tamní káva putovala k záchranářům. Zaměstnanci cestovní kanceláře Exim Tours pomáhají sbírkou přímo vyplavené kolegyni z pražského Radotína, v sobotu si zde udělají i odklízecí brigádu.

17:39 Starostové a vedení Prahy se stále přou kvůli povodním

Starostové některých městských částí a vedení magistrátu se stále přou v souvislosti s odpovědností za povodně na přítocích Vltavy v Praze, zejména pak na Botiči a Rokytce. Starostové tvrdí, že jim nikdo nedal vědět například v případě vypouštění Hostivařské přehrady na Botiči. Magistrát to odmítá, radnicím prý volal a postupoval přesně podle protipovodňového plánu. Nic na tom nezměnila ani dnešní schůzka starostů s vedením města.

„Míchat politiku a povodně není není vhodné, se starosty určitě najdeme společnou řeč později,“ řekl zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Situace v Praze je poznamenaná tím, že se před nedávnem rozpadla koalice ODS a TOP 09, která město řídila. Nyní jsou v magistrátní radě pouze zástupci TOP 09 a mezi stranami jsou napjaté vztahy.

„To, co probíhá na hlavním městě, je anarchie. Křičíme tam, že nám Botič zaplavuje území, a nemůžeme se dovolat, co bude,“ řekla například v noci z neděle na pondělí starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). Starostové si prý informace musí zjišťovat svépomocně. K Černochové se přidali například i starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (UNP), v noci na pondělí ještě místostarosta, nyní starosta Prahy 10 Zoufalík (nestr.). Na nedostatek informací si stěžovala i Praha 8 a 15, na jejímž území je Hostivařská přehrada.

Zaměstnanec pražského Divadla pod Palmovkou zjišťuje škody ve sklepech divadlaAutor: ctk
Zaměstnanec pražského Divadla pod Palmovkou zjišťuje škody ve sklepech divadla

17:01 Voda zatopila minimálně 50 tisíc hektarů zemědělské půdy

Voda zatopila takřka 50 tisíc hektarů zemědělské půdy, vyplývá z aktualizované odhadu Agrární komory. Podle Jana Záhorky z komory však ve statistice chybí údaje například z dolního toku Labe. Konečné číslo tak asi ještě výrazně vzroste. Prezident komory Jan Veleba ve středu uvedl, že zatopeno může být až 80 tisíc hektarů pozemků. To by odpovídalo téměř dvěma procentům zemědělské půdy v Česku.

16:45 Bendl: Kvůli výstavbě hrází by se mohly vyvlastňovat pozemky

Podle ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) by se při výstavbě protipovodňových hrází měly vyvlastňovat pozemky, pokud se obce nemohou dohodnout na odkupu s jejich vlastníky. Protipovodňové bariéry jsou totiž podle ministra stejně prospěšné stavby jako silnice, vodovody, železnice a kanalizace. Někde jsou s výkupem pozemků pro výstavbu hrází problémy.

„Já jsem přesvědčený, že ke stavbě protipovodňových hrází máme přistupovat stejně jako ke každé jiné veřejně prospěšné stavbě. Tam, kde neexistuje možná dohoda s vlastníky, nezbude než přistoupit k extrémnímu opatření, a to je začít s výkupy a vyvlastňováním,“ řekl Bendl.

Obec Kozárovice, součást blízkých Zázelic, je stejně jako v roce 2002 povodní postižena velmi citelně a je prakticky odtržena od okolí.Autor: ctk
Obec Kozárovice, součást blízkých Zázelic, je stejně jako v roce 2002 povodní postižena velmi citelně a je prakticky odtržena od okolí.

16:40 Upouštění Lipna a Rožmberku zpomaluje pokles hladiny Vltavy a Lužnice

Hladiny většiny řek na jihu Čech dál klesají, nejvyšší stupeň ale stále platí na pěti tocích, a to v místech, kde vodohospodáři regulují odtok vody z vodních děl. Třeba z Lipna je třeba upustit 17 milionů metrů kubických vody, z Rožmberka devět milionů. Třetí povodňový stupeň platí na Vltavě pod Lipnem, Blanici pod Husincem, Nové řece, Nežárce a Lužnici u Rožmberka.

16:25 Ohře zaplavila Louny

Řeka Ohře je v Lounech stále na třetím povodňovém stupni, tedy ohrožení, ve městě zaplavila výstaviště, zahrádkářskou kolonii a sportoviště. Větší škody ale nezpůsobila. U Nechranické přehrady jsou zčásti pod vodou kempy.

16:20 Developerské projekty od Vltavy nezmizí

Pražští developeři ze své nabídky nestáhnou projekty, které budu přímo u Vltavy. Největší stavební ruch byl v minulých letech na Rohanském ostrově v pražském Karlíně. Tuto část města během záplav bez větších problémů ochránily protipovodňové zábrany, proto bude výstavba v této lokalitě pokračovat i v následujících letech.

Vyčíslení škod a nejspíš i přehodnocení plánů nejspíš čeká jen společnost Crestyl, jejíž projekt na rozhraní Libně, Karlína a Holešovic zasáhla povodeň. Firma možná ustoupí od druhé etapy projektu, který popisuje jako „poklidné a romantické bydlení s výhledem na vodní hladinu“.

Ryby objevené v zatopené garáži jednoho z domů v pražské Libni nálezci vpustili zpět do vody.Autor: ctk
Ryby objevené v zatopené garáži jednoho z domů v pražské Libni nálezci vpustili zpět do vody.

16:13 Povodně zasáhly 80 vodovodů a 900 studní

Povodně poškodily 80 vodovodů, dalších 97 jich je ohroženo. Zasaženo bylo i 900 studní. Hygienici varují, aby lidé ze zasažených studní nebrali vodu bez řádné sanace.

16:00 Pražské metro se zřejmě rozjede do pondělí, trasa C už v pátek

Pražské metro by mohlo být celé otevřeno do pondělí. Záleží na tempu, jakým bude klesat hladina Vltavy. Dopravní podnik musí ještě vyřešit průsaky ve stanici Nádraží Holešovice a Florenc na trase C. Vedení dopravního podniku a magistrátu budou odpoledne jednat o tom, že by celá trasa C začala jezdit již v pátek ráno.

15:53 Úřady zatím vyplatily 115 mimořádných dávek

Úřady práce vyplatily za první tři dny tohoto týdne zatím 115 mimořádných dávek po povodních. Zhruba dvě třetiny z nich putovaly k zaplaveným ve Středočeském kraji. Lidé, které postihla velká voda, mohou dostat od státu až 51 150 korun.

Úklid po povodních ve Vraném nad VltavouAutor: ctk
Úklid po povodních ve Vraném nad Vltavou

15:49 ČNB vymění peníze poškozené při povodních

Česká národní banka je připravena vyměnit mince a bankovky poškozené velkou vodou. Banka na svém webu zveřejnila návod, jak postupovat.

15:43 Praha se připravuje na druhou povodňovou vlnu

Tisíce krychlových metrů vody, které se valí z jižních Čech, mohou znovu zaplavit Prahu i další města na dolních tocích Vltavy a Labe. Podle informací deníku E15 se krizový štáb hlavního města na druhou vlnu připravuje, oficiálně to však nikdo komentovat nechce. Štáb vychází z toho, že ještě v polovině týdne byla zcela zaplněna Lipenská přehrada a Orlík neměl dostatečné rezervy. Navíc kritickou situaci hlásí povodí rybníka Rožmberk.

15:22 Zálezlice musí s úklidem počkat na pojišťovny

Obyvatelé vyplavených Zálezlic na Mělnicku nemohou uklízet a zbavovat se poškozeného majetku. Pojišťovny chtějí nejdříve škodu vidět na vlastní oči, řekl starosta obce Jiří Čížek. Pojišťovny podle starosty nesdělily lidem ani termín návštěvy likvidátorů.

14:51 Středočeský kraj požádal o 360 milionů

Středočeský kraj požádal Státní fond dopravní infrastruktury o zálohu 360 milionů korun na škody po povodních. Jejich celkový rozsah ale bude daleko vyšší. Problém představuje i skutečnost, že bylo velkou vodou zasaženo 42 vodovodů. Tento výpadek dodávky pitné vody postihuje více než 20 tisíc obyvatel, kteří jsou odkázáni na balenou vodu nebo cisterny.

14:50 V Praze je stále uzavřeno 47 ulic

V Praze bylo dnes odpoledne stále 47 ulic uzavřených nebo částečně uzavřených kvůli záplavám. Neprůjezdné dále zůstávají například ulice Podbabská, Rostocká, Papírenská, Nábřežní, Smetanovo nábřeží, Libeňský most a Most Barikádníků, informovala Technická správa komunikací hlavního města Prahy. Částečně byla otevřena Modřanská ulice, kde začaly jezdit autobusové linky 121 a 253.

14:25 Bendl: Obce by měly kvůli protipovodňovým hrázím vyvlastňovat

Podle ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) by se při výstavbě protipovodňových hrází měly vyvlastňovat pozemky, pokud se obce nemohou dohodnout na odkupu s jejich vlastníky. Protipovodňové bariéry jsou totiž podle ministra stejně prospěšné stavby jako silnice, vodovody, železnice a kanalizace. Problémy s výkupy pozemků měl například králův Dvůr či vytopené Zálezlice na Mělnicku.

14:02 Kalousek odpustí postiženým část či celou daň z příjmu

Lidé a firmy, kterých se dotkly letošní záplavy, nebudou muset vůbec či z části platit daň z příjmu. ČTK o rozhodnutí daň odpustit informoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

13:36 Na povodňová konta už lidé poslali 15 milionů

Na zvláštních povodňových kontech je nyní kolem 15 milionů korun, tedy nejmíň o šest milionů víc než ve středu, zjistila ČTK u humanitárních organizací. Lidem v nouzi pomáhají lidé nejen drobnými finančními příspěvky na účet nebo pomocí dárcovských SMS, ale i firmy, které darovaly úklidové prostředky, potraviny či balenou vodu.

13:25 Plzeň kvůli povodním odloží otevření náplavky

Deštivé počasí, které v minulých dnech zvedlo hladiny řek v Plzni, zhatilo připravovaný program Dne Meliny Mercouriové v centru města. Pro veřejnost se měla zpřístupnit náplavka řeky Radbuzy na Anglickém nábřeží. Po větším otevření a zpřístupnění nábřeží řek lidé v Plzni volají delší dobu, letos poprvé se pořadatelům ze společnosti Plzeň 2015 podařilo prolomit nedůvěru úředníků a připravit na náplavku program. Kvůli záplavám se ale myšlenka na instalaci schodiště a otevření náplavky Radbuzy přesouvá na příští rok.

13:11 Škody dosáhnou 7,5 miliardy, odhadují pojišťovny

Pojišťovny v Česku nyní v souvislosti s velkou vodou evidují téměř 10 tisíc nahlášených pojistných událostí. Podle předběžného odhadu ale naroste počet škod na 96 tisíc za celkem 7,5 miliardy korun, řekla mluvčí České asociace pojišťoven Jolana Ackermannová.

13:09 Labe v Děčíně začalo klesat

V Děčíně byl odvolán stupeň extrémního nebezpečí. Labe tam zvolna klesá, jeho hladina byla po poledni na zhruba 10,6 metru. Hasiči stále čerpají vodu z podjezdu pod tratí, ve městě se zahušťuje doprava. Projednávají se přípravy na odklízení povodňových škod.

12:48 Praha 2 začala opravovat park Folimanka

Radnice Prahy 2 již začala uklízet povodní poničený park Folimanka v Nuslích. Dělníci začali park čistit a chystá se kácení nebezpečných stromů. Park chce radnice otevřít již na víkend.

12:34 Bureš: Povodně budou stát až 20 miliard

Škody z letošních jarních záplav by měly podle hlavního ekonoma Ery Jana Bureše dosáhnout 10 až 20 miliard korun. Dopad na státní rozpočet by tak podle předchozích zkušeností měl být v řádech miliard korun, což není nic, s čím by si státní kasa neporadila, uvedl na dnešním setkání s novináři Bureš.

11:57 Elektrárny na vltavské kaskádě přečkaly záplavy bez úhony

Současné záplavy nepoškodily vodní elektrárny skupiny ČEZ, které jsou umístěny v přehradách Vltavské kaskády. Energetická společnost nezaznamenala významné škody ani na jiném svém zařízení. V roce 2002 povodně vážně poškodily elektrárny Orlík a Štěchovice, které následně musely projít generální opravou za stovky milionů korun.

11:54 Pražské metro se celé otevře nejpozději v pondělí

Pražské metro by mohlo být celé otevřeno do pondělí. Záleží na tempu, jakým bude klesat hladina Vltavy. Dopravní podnik (DPP) musí ještě vyřešit průsaky ve stanici Nádraží Holešovice a Florenc na trase C. ČTK to řekl ředitel dopravního podniku Milan Křístek. Od rána jezdí autobusy i po Modřanské a od středečního večera je otevřen Těšnovský tunel.

Úřadující pražský primátor Tomáš Hudeček u stanice metra VltavskáAutor: ctk
Úřadující pražský primátor Tomáš Hudeček u stanice metra Vltavská

11:14 Elektrárna Mělník bude v provozu nejpozději v pondělí ráno

Tepelná elektrárna Mělník by se měla vrátit do normálního provozu se všemi bloky nejpozději v pondělí ráno. Velká voda ji nezasáhla.

11:08 Labe v Ústí pomalu klesá

Hladina Labe dosáhla ráno svého vrcholu a nyní postupně klesá. Podle vodohospodářů bude trvat několik dní, než se řeka vrátí do svého koryta.

11:05 Zatopení podnikatelé mohou počkat s doplácením daně z příjmu

Podnikatelé postižení povodní mají odložen doplatek daně z příjmu za rok 2012, sdělil mluvčí vlády Jan Hrubeš. Nebudou také muset od 30. června do odvolání platit zálohy na rok 2013 bez nutnosti sankcí a penále, dodal.

10:56 Zatopené tratě se budou opravovat týdny či měsíce

Šanci na rychlé zprovoznění má ze zaplavených železničních tratí pouze úsek z Luk pod Medníkem do Jílového u Prahy vedoucí dále na Čerčany. Výhledově by se mohl otevřít ještě před víkendem. U ostatních zaplavených tratí budou opravy, a tedy i zprovoznění trvat týdny až měsíce.

10:53 Jih Čech nemá zájem o dobrovolníky, lidé zvládají úklid sami

Obce a města zasažené velkou vodou v Jihočeském kraji při odstraňování následků zatím nepotřebují dobrovolníky. Vystačí si většinou vlastními silami nebo výpomocí od příbuzných. Charita v Jihočeském kraji eviduje zhruba šest desítek dobrovolníků, kteří jsou připraveni vyrazit na uklízení následků povodní.

10:43 Záplavy v Královéhradeckém kraji napáchaly škody až za miliardu korun

Škody z nedělních a pondělních povodní v Královéhradeckém kraji by podle hejtmana Lubomíra France mohly dosáhnout půl až jedné miliardy korun. Velká voda nejvíce poničila Svobodu nad Úpou, Hostinné a Rudník.

10:37 Pražské parky zůstávají uzavřené

Nebezpečí úrazů v podmáčených pražských parcích trvá. Hrozí pád stromů a sesuvy mokré půdy. Zákaz vstupu i nadále platí na zhruba čtyřech desítkách míst.

10:18 Voda zatopila 700 obcí

Červnové povodně podle hasičů zasáhly 700 českých obcí. Počet lidí evakuovaných od počátku záplav se ustálil na zhruba 19 tisíc lidech. V noci na dnešek už jich vzhledem k uklidňování situace na rozvodněných řekách nijak výrazně nepřibylo a někteří z evakuovaných se v současné době už vrací do svých domovů. Nejvíce evakuovaných bylo v Ústecké kraji.

10:06 Terezín je suchý, ale odříznutý od okolí

Do Terezína se lidé budou moci vracet asi až během několika dní. Ve městě sice voda skoro není, zatopené jsou ale přístupové cesty. Voda v noci zaplavila některé domy v části Nové Kopisty, situace ale není taková jako v roce 2002, kdy voda obec sužovala tři týdny a nebylo možné ji odtud odčerpat.

10:01 Řeky v Plzeňském kraji klesají

Hladiny všech řek v Plzeňském kraji, které od úterý klesají, se dnes opět výrazně snížily. Druhé stupně povodňové aktivity jsou ještě na pěti místech. Odtok z největší přehrady v kraji Hracholusky zůstane po celý dnešek na 55 metrech krychlových za sekundu, o jeho zvýšení se rozhodne podle předpovědi počasí.

9:56 Aktuální uzavírky silnic v Praze

Pražská integrovaná doprava na svém facebookovém profilu zveřenila mapu uzavřených silnic na území Prahy.

Mapa uzavřených silnic v Praze

9:47 Hladina Bystřice klesla zpět na první stupeň

Hladina říčky Bystřice, která je přítokem přehrady Bystřička na Vsetínsku, již klesla. Ve středu vystoupala na druhý stupeň povodňové aktivity, postupně se však snižovala. V noci na dnešek se již dostala pod první povodňový stupeň. Nebezpečí záplav nehrozilo, vodohospodáři přehradu upustili a je v ní dostatek prostoru pro zachycení případných zvýšených průtoků. Všechny toky ve Zlínském kraji jsou tak v normálu, vyplývá z informací Povodí Moravy.

9:36 V Mělníku opravují hráze, hladina Labe se blíží padesátileté vodě

V Mělníku od brzkého rána opravují hráze, které prosakovaly. Voda klesá, situace je stabilizovaná. Hladina vody pomalu klesá k padesátileté vodě, zbývá ještě asi 15 centimetrů. Pokud se situace nezhorší, bude v pátek krizový štáb jednat o zrušení evakuace.

Podle starosty Ctirada Mikeše by při protržení hráze vznikla třímetrová vlna, která by v ohrožených Mlazicích zalila asi 350 nemovitostí do výšky pěti metrů. Ve městě bylo evakuováno kolem 1500 obyvatel.

9:24 Vlaky v Ústeckém kraji nabírají zpoždění

Se zpožděním jezdí rychlíky i osobní vlaky v Ústeckém kraji. Mimo provoz je na řadě míst kvůli velké vodě bezpečnostní zařízení, nefungují závory a vlaky musí jezdit pomalu. České dráhy očekávají, že plynulejší doprava bude už o víkendu. V omezeném režimu jezdí vlaky na koridoru mezi Prahou a Děčínem. Pod vodou je odbavovací hala na hlavním nádraží v Ústí nad Labem. „Lidé z rychlíku vystoupí a přijedou na západní nádraží motoráčkem, který vypravujeme i na odjezdy rychlíků,“ popsal ředitel krajského centra osobní dopravy v Ústí nad Labem Daniel Jareš.

Rozvodněné Labe v DěčíněAutor: ctk
Rozvodněné Labe v Děčíně

9:08 Upouštění rybníka v Říčanech Prahu neohrozilo

Říčany u Prahy nechaly celou noc upouštět vodu z Mlýnského rybníka, jehož hráz začala prosakovat. Prosakující pata hráze rybníka byla podle Kořena nejprve zajištěna kamením. „Snížili jsme hladinu vody postupným a mírným odpouštěním v průběhu celé noci tak, aby to dole nepocítili,“ uvedl starosta Vladimír Kořen. Rozloha pětihektarového rybníka se po dle něj po odpuštění vody snížila zhruba o jednu třetinu. Mlýnský rybník je součástí protipovodňové ochrany hlavního města.

8:51 Počet ohrožených míst klesl pod 20

Počet úseků řek na nejvyšším povodňovém stupni dnes před 07:30 klesl na 17, ve středu jich ještě byly více než dvě desítky. Stav extrémního ohrožení stále platí na Labi v Mělníku a Děčíně a na Kamenici v Hřensku.

8:27 Podolský bazén je opět v provozu

Plavecký stadion v Podolí je po dvoudenním uzavření opět v provozu. Zaměstnancům největšího plaveckého areálu v České republice se podařilo odčerpat vodu prosakující do suterénních prostor a zprovoznit veškeré technické zázemí stadionu. Sportoviště bylo kvůli povodním v Praze uzavřeno v úterý ráno.

7:17 Kvůli záplavám je v ČR uzavřeno 127 úseků silnic

Celkem 127 úseků silnic uzavřených kvůli záplavám evidovalo před 06:00 Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Nejvíce komplikují povodně dopravu v severních a středních Čechách. Právě na sever se v průběhu posledních dní posouvala povodňová vlna, v Mělníku a Hřensku je Labe stále na stupni extrémního povodňového ohrožení. Od středečního odpoledne se počet uzavírek výrazně nezměnil.

7:00 Povodí Labe: Řeka v Ústí n.L. i Děčíně kulminuje

Hladina řeky Labe v Ústí nad Labem i Děčíně podle informační zprávy Povodí Labe dnes od 5:00 kulminuje na úrovni 10,7 metru. V Litoměřicích začala voda zvolna klesat, hladina ráno byla na 8,99 metru. Původně vodohospodáři odhadovali, že řeka v Ústí i Děčíně vystoupá až na 11 metrů. Při velkých povodních v roce 2002 dosáhlo Labe v krajském městě 11,96 metru. Obvykle tam korytem protéká méně než tři metry vody.

„Labe v profilu Litoměřice je po kulminaci a vodní stav velmi zvolna klesá. Níže po toku kulminuje, v Ústí nad Labem i v Děčíně na 1071 centimetrech. S ohledem na předpokládaný vývoj meteo situace budou vodní stavy v tocích na trvalém poklesu,“ píše se ve zprávě. V Litoměřicích podle měření tamní městské policie mezi 5:00 a 6:00 ráno klesla hladina o čtyři centimetry.

Rozvodněné Labe mezi Ústím a DěčínemAutor: ctk
Rozvodněné Labe mezi Ústím a Děčínem

7:00 Hladiny řek na jihu dál klesají, ohrožení platí pod přehradami Hladiny řek na jihu Čech dál klesají. Nejvyšší stupeň platí už jen na pěti tocích, a to v místech, kde vodohospodáři regulují odtok vody z vodních děl. Jde o Vltavu pod Lipnem, Blanici pod Husincem, Novou řeku, Nežárku a Lužnici u Rožmberka. Třeba Malše pod Českými Budějovicemi klesla na dvojku, stejně jako Stropnice u Borovan.

Rychleji klesají hladiny na malých tocích. Dračice, Lomnice, Hamerský potok, ale také třeba horní toky Otavy jsou už na nejnižším stupni.

7:00 Vzestup hladiny Labe v Děčíně se zastavil, most je stále otevřený

Vzestup hladiny Labe v Děčíně se zastavil. Řeka dnes v 00:40 dosáhla povodňového stupně extrémního ohrožení na 10,7 metru, od té doby hladina kolísá jen asi o dva centimetry. Podle mluvčí města Markéty Lakomé se podařilo udržet pro auta průjezdný silniční most. Ve městě jsou zaplavené ulice v nejbližším okolí řeky, silniční spojení mezi břehy udržují hasiči odčerpáváním vody.

7:00 V Praze se od dnešního rána otevřou další stanice metra

V Praze se od dnešního rána otevřou další stanice metra. Uzavřeny zůstanou pouze stanice ohrožené vodou, zejména v Karlíně. Na stanici linky C Nádraží Holešovice prosakuje voda. Vlaky do ní vůbec nepojedou. Ruší se náhradní tramvajové spoje X-A a X-B.

7:00 Nečas: Firmám pod vodou pomůžou vládní úvěry a odklad daní

Vláda připravuje sérii opatření, která mají pomoci živnostníkům a firmám postiženým povodněmi znovu nastartovat byznys. Dnešním Hospodářským novinám (HN) to řekl premiér Petr Nečas (ODS).

23:26 Labe v Ústí kulminuje

„Domníváme se, že Labe v Ústí kulminuje. Řeka je pod hranicí 11 metrů,“ řekl České televizi hejtman Oldřich Bubeníček.

22:55 Čtyři železniční tratě zůstavají zavřené

Kvůli záplavám zůstávají uzavřeny čtyři regionální tratě a také úsek Mělník - Liběchov, který využívá hlavně nákladní doprava. Vlaky na na hlavním koridoru mezi Prahou a Děčínem jezdí v omezeném provozním režimu. Cestujícím z Prahy do Ústí nad Labem České dráhy doporučují využít trať přes Kralupy nad Vltavou.

V Ústí nad Labem je nádraží pro veřejnost uzavřeno, provoz vlaků ale přerušen nebyl. Ve stanici je umožněn pouze výstup a nástup ze soupravy, dále jsou cestující přepraveni motorovým vozem na západní nádraží.

22:48 V Ústeckém kraji klesají všechny řeky kromě Labe

Kromě Labe začaly už dnes klesat všechny řeky v Ústeckém kraji, které v posledních dnech hlásily povodňové stupně. Přes den klesla velmi rychle hladina Flájského potoka, v 7:00 byl ještě na třetím povodňovém stupni, dopoledne už tamní vodočet ukazoval úroveň prvního. Klesá také Bílina v Trmicích a Ohře v Lounech, vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

22:13 Kulminace Labe v Ústí se blíží

Labe v Ústí nad Labem by mělo kulminovat v nejbližších hodinách. Od 20:00 se hladina řeky pohybuje kolem 10,7 metru. Vedení města už se ale připravuje na úklid po velké vodě, strážníci dnes večer vyjeli do skladu hmotných rezerv. Podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka už jsou připravení i vojáci, kteří s úklidem pomohou. Podle posledních informací vodohospodářů z dnešního večera bude hladina kulminovat mezi 10,85 a 11,05 metru. Děčín kulminace čeká během noci.

21:08 V Praze se objevil první případ rabování

Policie vyšetřuje případ rabování v Praze 8, kde se do domu v zaplavené oblasti, z něhož byli evakuováni obyvatelé, vloupali neznámí pachatelé a ukradli z něj věci v hodnotě asi milionu korun. Podle mluvčí policejního prezidia Pavly Kopecké jde o šestý případ rabování při nynějších povodních v Česku a první větší v Praze.

20:55 Policie pátrá po ženě, která spadla do odvodňovacího kanálu

Policie s pomocí vrtulníku pátrá u Vysoké Pece na Chomutovsku po šestatřicetileté ženě. Dnes v podvečer spadla do Podkrušnohorského přivaděče. Přivaděč Ohře-Bílina je soustava kanálů, která podkrušnohorské povrchové doly chrání před povodněmi. V letních měsících pak zajišťuje dostatek vody pro průmysl v regionu.

20:50 Hejtman: Vltavská kaskáda se měla upustit dřív

Středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD) míní, že povodňová vlna by nebyla tak velká, kdyby Vltavská kaskáda začala upouštět vodu dříve. Vinu však nedává vodohospodářům, jejich práci při záplavách naopak oceňuje.

Hejtman si na druhou stranu uvědomuje, že letošní záplavy výrazně ovlivnila Berounka, která není regulovaná. Stavět na této řece přehradu podobně jako kdysi na Vltavě by ale v dnešní době nebylo možné. „Já bych ji chtěl, ale chtěl bych vidět, kdo by vystěhoval těch dvacet obcí, které se tenkrát vystěhovaly za komunistů,“ namítl.

20:38 Praha nezruší stav nouze, obává se přeplněného Orlíku

Praha neodvolá opatření spojená s povodněmi, dokud nebude mít Orlická přehrada dostatek volných kapacit pro případ, kdyby začalo znovu pršet. Kvůli případnému upouštění Vltavské kaskády by totiž mohl průtok ve Vltavě znovu stoupnout.

Zaplavené domy v HřenskuAutor: ctk
Zaplavené domy v Hřensku

20:17 Terezín zřejmě povodeň přečká bez větších následků

V Terezíně voda zasáhla jen spodní části několika domů v blízkosti křižovatky směrem na Litoměřice. Je možné, že sem už více vody nenateče. Podle původních odhadů tu mělo být až půl metru vody z Ohře. Podle starostky Růženy Čechové město zřejmě neohrozí ani voda z Labe, do kterého se Ohře vlévá v nedalekých Litoměřicích. Voda se nedostala do Památníku Terezín, který leží v Malé pevnosti. Ta je o něco níž než zbytek města a bývá zaplavována jako první.

Povodně sledujeme online na E15.cz:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video