Opozice licitovala s miliardami v rozpočtu | E15.cz

Opozice licitovala s miliardami v rozpočtu

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: ctk

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Především opoziční poslanci by rádi přilepšili sportovcům, učitelům, sociálním službám či fondu na podporu výroby filmů. Peníze by přesunuli například z vládních rezerv nebo z částky určené na koupi nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu.

Návrhy zazněly při včerejším druhém čtení zákona o státním rozpočtu na příští rok. Závěrečné projednávání se uskuteční zřejmě příští středu. Poslanecká sněmovna při něm rozhodne o všech návrzích a také o rozpočtu jako celku. Senát tuto normu neprojednává. O největší rozruch se postaral volební výbor. Jeho členové doporučili vyčlenit 500 milionů na filmové pobídky. Toto parlamentní těleso však návrh vzneslo ve stejný den, kdy rozpočtový výbor už všechna usnesení k rozpočtu projednal a uzavřel.

Šéf státní pokladny Miroslav Kalousek (TOP 09) podobný postup podle svých slov nepamatuje. „Navíc je návrh na podporu výroby filmů špatně formulovaný. Budu prosit poslance, aby nebyl přijat. Jsem připraven se zavázat, že problém s těmito pobídkami vláda vyřeší začátkem ledna,“ řekl.

Ministrovi se nezamlouvá ani to, že výbor chce použít peníze určené na koupi nového sídla NKÚ. „Jestliže je poměrně výjimečná příležitost sehnat důstojnou a přitom cenově velmi dostupnou budovu, tak bychom z dlouhodobého hlediska prodělali, kdybychom k tomu nepřistoupili,“ dodal.

Rozpočtový výbor by přidal 800 milionů sportovcům a dva miliony na obnovu historických kolejových vozidel. Prakticky nulové šance na schválení má návrh socialisty Petra Hulinského, aby sport dostal ještě o 100 milionů navíc. Dohromady 900 milionů by zákonodárce vzal z vládní rozpočtové rezervy jako náhradu za údajný propad příjmů z loterií.

Poslankyně Věcí veřejných Jana Drastichová zase myslí na učitele v krajích. Na zvýšení jejich platů by o 2,6 miliardy zkrátila výdaje na obsluhu státního dluhu. A Josef Novotný z ČSSD by přidal téměř 1,9 miliardy na služby sociální péče z peněz určených na důchody a nemocenské.

Jablkem sváru bylo danění náhrad

Platy soudců jsou od ledna v ohrožení. Sněmovna neschválila návrh na jejich růst. Od mezd soudců se odvíjejí i platy státních zástupců. Nynější úpravu, podle které se soudcovské platy vypočítávají, zrušil ke konci letošního roku Ústavní soud. Hlavní spor se v dolní komoře vedl o zrušení zdanění paušálních náhrad zákonodárců, které bylo součástí návrhu. Toto ustanovení bylo pro výsledek hlasování nakonec rozhodující.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video