Pekařská firma má vrátit Babišovi sto milionů, proti rozsudku se odvolá

Devět linek. Moderní pekárna stále sídlí v původním
brownfieldu. V areálu, který firma vlastní, již běží devět pekařských linek

Devět linek. Moderní pekárna stále sídlí v původním brownfieldu. V areálu, který firma vlastní, již běží devět pekařských linek Zdroj: Anna Vackova, E15

Pekařská společnost European United Bakeries (EUB) se odvolá proti rozsudku Městského soudu v Praze, který jí v pátek nařídil, aby vrátila 100 milionů korun Agrofertu. Agrofert vlastní ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Agrofert tvrdil, že nedostal zpět stomilionovou zálohu, kterou zaplatil před plánovanou fúzí Penamu, který do skupiny patří, s United Bakeries. Soud mu dal za pravdu, protože se podle soudkyně Kateřiny Doležalové neprokázalo, že za zrušení fúze mohl. „Stoprocentně se odvoláme,“ uvedl dnes jeden z majoritních akcionářů firmy United Bakeries Marko Pařík.

„Soud nám dal ve všech ohledech plně za pravdu a přiznal vrácení této částky s úroky z prodlení plus uhrazení soudních výdajů. Blíže budeme moci celou záležitost komentovat až po obdržení písemného vyhotovení rozsudku,“ řekl dříve mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Zastavená fúze

United Bakeries chtěli v roce 2010 prodat jeho majitelé bratři Paříkové. Podle žaloby zaplatil Agrofert zálohu za část akcií 100 milionů korun. Fúze pokračovala do července 2012, kdy slovenský antimonopolní úřad transakci odmítl schválit, přestože český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tak o tři měsíce dříve učinil. Nakonec obchod nebyl uzavřen.

ÚOHS loni v prosinci nepravomocně souhlasil s tím, že United Bakeries může koupit lucemburská firma Moulins de Kleinbettingen. Společnost vlastní 13 výroben po celé ČR, jejím největším konkurentem je právě Penam. United Bakeries je přední pekárenská skupina ve střední Evropě. Vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Mateřskou společností skupiny United Bakeries je společnost European United Bakeries S.A. se sídlem v Lucembursku.