Počet OSVČ klesl o šest tisíc, jejich význam pro ekonomiku zůstává zásadní | e15.cz

Počet OSVČ klesl o šest tisíc, jejich význam pro ekonomiku zůstává zásadní

živnostník
živnostník
• 
ZDROJ: Tomas Kubelka/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, klesl v prvním čtvrtletí 2016 o šest tisíc na 970 tisíc. Loni počet podnikatelů, tedy například soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, stoupl o čtyři tisíce.

Nejvíce podnikatelů je evidováno tradičně v Praze (167 tisíc) a v krajích Středočeském (132 tisíc) a Jihomoravském (107 tisíc). Ze všech osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) klesl o 7000 na 572 tisíc počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. Počet těch, kteří ji mají jako vedlejší, tedy pro ně podnikání není hlavním zdrojem příjmů, stoupl o tisícovku na 398 tisíc.

„Zatímco před sedmi lety bylo 68 procent z nich na hlavní činnost, dnes už je to pouze 58 procent. Z celkového množství tedy přibylo 100 tisíc podnikatelů na vedlejší poměr a podobné číslo jich odešlo z hlavní činnosti. To není v pořádku a svědčí to o tom, že živit se pouze jako OSVČ začíná být neatraktivní. Naopak mnozí zaměstnanci volí ještě další aktivitu a začínají drobně podnikat,“ uvedl prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Počet osob samostatně výdělečně činných:Autor: ctk

Povinnost platit zálohy na důchodové pojištění mělo koncem září 663 tisíc OSVČ, o 13 tisíc méně než v roce 2015. Pojistné na nemocenské pojištění si platilo 87 tisíc osob, proti loňsku o 4000 méně. Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Zbývající živnostníci se pojišťují u komerčních společností, nebo si vytvářejí rezervy pro případ nemoci.

V žádném jiném státě Evropské unie nemají živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v ČR podílejí více než 95 procenty a jsou vůbec největším zaměstnavatelem. Práci u nich našla více než třetina všech zaměstnanců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery