Pod služební zákon bude spadat přes 69 tisíc úředníků | E15.cz

Pod služební zákon bude spadat přes 69 tisíc úředníků

Pod služební zákon bude spadat přes 69 tisíc úředníků
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: bloomsberries via Flickr

ČTK

Pod služební zákon bude zřejmě od 1. ledna spadat 69 145 úředníků, což je o 1054 víc než před půl rokem, kdy začal nový zákon platit. Vyplývá to z návrhu ministerstva vnitra na systemizaci služebních míst, kterou ve středu projedná vláda. Celkem bude ve státních úřadech v Česku pracovat 76 200 lidí. Na jejich platy by příští rok mělo jít přes 27,6 miliardy korun.

Materiál nazvaný druhá systemizace míst rozděluje místa na úřadech na ta, která budou podléhat služebnímu zákonu, a na ta, na která se bude dál vztahovat zákoník práce. Pod zákoníkem práce zůstaly činnosti jako řidiči, uklízečky, údržbáři nebo kuchaři, a politické funkce, jež budou vykonávat političtí náměstci. Těchto míst bude od příštího roku celkem 7055.

Úředníci spadají pod služební zákon od 1. července, kdy bylo v Česku 68 091 služebních míst a 7055 míst pracovních. Od příštího roku se celkový počet zaměstnanců na státních úřadech zvýší o 923. Nové pracovníky bude mít většina ministerstev a úřadů, které pod ně spadají. Největší počet pracovníků se zvýší na ministerstvu financí a jejich úřadech, a to o 377 na 17 754. Pokles o 170 na 22 646 zaměstnanců naopak zaznamená ministerstvo práce a jeho úřady.

Vládní návrh má jeden problematický bod, který se týká toho, zda pod služební zákon bude spadat předseda a místopředsedové Energetického regulačního (ERÚ). S tím totiž nesouhlasí šéfka ERÚ Alena Vitásková. Vláda tak bude vybírat ze dvou možností - buď zůstane pod zákoníkem práce nebo bude její místo převedeno pod služební zákon.

Systematizace služebních míst si všímá i průměrných platů. Nejvyšší průměrné mzdy podle podkladu pro vládu mají na ministerstvech pro místní rozvoj a financí, a to 44 762 korun a 44 575 korun. Nejnižší průměrné platy jsou naopak na ministerstvech zahraničních věcí a spravedlnosti, a to 32 205 a 33 782 korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!