Podmínky pro uprchlíky zlepšujeme, kritika není na místě, říká Chovanec | E15.cz

Podmínky pro uprchlíky zlepšujeme, kritika není na místě, říká Chovanec

ČTK

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nesouhlasí s tvrzením vysokého komisaře OSN pro lidská práva, že Česká republika porušuje práva uprchlíků. Chovanec dodal, že Česko mělo v minulosti problémy při kontaktech s komisaři OSN, spolupráce prý byla tristní. Pokud chce někdo Českou republiku kritizovat, může podle Chovance přijet sem a vést debatu. Detaily zprávy OSN ministr vnitra nezná, je ale přesvědčený, že Česká republika práva uprchlíků dodržuje.

„Předpokládám, že nám dají písemnou zprávu, z níž budeme schopni definovat, oč jde,“ reagoval Chovanec na informaci agentury Reuters, podle níž vysoký komisař OSN pro lidská práva obvinil Českou republiku ze systematického porušování práv uprchlíků. „Jsem zvědav, z čeho nás viní. Pokud budeme mít pocit, že jsme káráni neoprávněně, budeme se bránit,“ doplnil Chovanec.

Ministr dodal, že spolupráce s představiteli OSN nebyla v minulosti bezproblémová. „Máme zkušenost s komisaři OSN při příchodu syrských dětí do České republiky. A ta spolupráce s OSN v první fázi byla velmi tristní,“ poznamenal.

Podívejte se:

Podívejte se: Uprchlické děti žijí v Bělé-Jezové hůře než vězni

Chovanec je přesvědčený, že Česko práva uprchlíků neporušuje, naopak se prý jejich situace zlepšuje. „My podmínky pro uprchlíky zlepšujeme a nemyslíme si, že porušujeme jakoukoliv směrnici nebo pravidla,“ řekl.

Debatě o podmínkách uprchlíků se český ministr nebrání. „Pokud nás někdo chce kritizovat, může přijet do České republiky a můžeme debatovat o tom, v čem vidí základní problém,“ míní Chovanec.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!