Policejní manévry. Omezení cest pohlídá 30 tisíc policistů, vojáků a celníků

Cestovní omezení bude kontrolovat i celní správa

Cestovní omezení bude kontrolovat i celní správa Zdroj: ČTK / Petrášek Radek

Policejní náměstek Martin Vondrášek uvedl, že policisté budou hlídat významné dopravní tepny
2
Fotogalerie

Policii bude s kontrolou dodržování nových restrikcí proti šíření koronaviru od úterý pomáhat 3834 vojáků a 270 příslušníků Celní správy. Policie bude dodržování zpřísněných vládních opatření o omezení pohybu, zakrývání úst a nosu a uzavření dalších obchodů a služeb hlídat od pondělí, odkdy na tři týdny platí. Dohromady bude nasazeno 30 tisíc lidí, uvedl náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Policisté budou hlídkovat na 500 stanovištích na významných dopravních tepnách, která policie vytipovala, uvedl Vondrášek. Vedle toho budou kontroly provádět také mobilní hlídky podle vyhodnocení místních policejních velitelů. Do kontrol se denně zapojí několik tisíc lidí. Vojáci budou sloužit vždy ve společných hlídkách s policisty.

Na hranicích okresů Cheb, Sokolov a Trutnov, které jsou nyní kvůli šíření nákazy uzavřené, dnes skončí policejní kontroly. Budou zde platit stejná opatření o omezení pohybu jako ve zbytku České republiky, tedy až na výjimky zákaz přejíždění mezi okresy. 

Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic vláda od pondělí na tři týdny zpřísní pravidla pro volný pohyb lidí. Budou muset zůstávat ve svém okresu, platit ale budou výjimky pro cesty do práce, k lékaři nebo na úřad.

U zakrývání nosu a úst od pondělí platí, že v zastavěném území obce je třeba vždy mít minimálně chirurgickou roušku. Jedině respirátor je povolený v hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech.

Kontrolovaný člověk bude muset hlídce písemně prokázat, že splňuje podmínku pohybu mezi okresy. "První dny bude Policie ČR benevolentnější, protože chápe, že řada občanů si během víkendu nemohla z objektivních důvodů vyřídit potřebná potvrzení. Nicméně od poloviny příštího týdne už nebudeme tak tolerantní. Bude-li to nutné, budeme porušování pravidel sankcionovat," upozornil Vondrášek.

Nová přísnější opatření mají podle pátečního rozhodnutí vlády platit do 21. března. Jejich smyslem je co nejvíce omezit mobilitu, a tedy i šíření viru. Pokuta za porušení opatření může být na místě 10 tisíc korun, ve správním řízení hrozí podle krizového zákona sankce až 20 tisíc korun. Omezení se vztahují i na lidi očkované proti COVID-19 a také na ty, kteří již nemoc prodělali.

"Chtěl bych apelovat na všechny, aby si společně uvědomili, že bojujeme o životy a zdraví lidí v naší republice. Že bojujeme s pandemií COVID-19, nikoliv s orgány, které tato nepopulární omezení činí," poznamenal náměstek.

Řekl také, že policie se o opatřeních dozvěděla stejně jako veřejnost v pátek večer a přes víkend musela zásadně změnit organizaci a zaměření výkonu služby a zkoordinovat se s vojáky a celníky.

Ministerstvo vnitra na webu už dříve uvedlo, že u pravidel pro volný pohyb bude policie provádět intenzivní namátkové kontroly na území celé republiky. Chce je zaměřovat do všech míst, ve kterých lze předpokládat porušování opatření, a to včetně vlaků a autobusů.

Vyhodnocení jednotlivých předkládaných dokumentů - například potvrzení od zaměstnavatele - bude záležet na policistech. V případě podezření mohou žádat vysvětlení a využít další nástroje k tomu, aby zjistili skutečnost.

V hranicích okresu není potřeba žádný doklad pro cesty do zaměstnání, na nákup, k lékaři nebo na úřad. Při cestě do práce mimo okres bydliště bude zapotřebí prokázat se potvrzením zaměstnavatele, které lze vystavit i na určité období.

Alternativou je například pracovní smlouva nebo zaměstnanecký průkaz, pokud je z nich jasné, že pracovník potřebuje cestovat do jiného okresu. Pro cestu k lékaři či na úřad mimo okres je potřeba formulář nebo čestné prohlášení s místem, časem a cílem cesty. Vnitro doporučuje vzít si s sebou pro jistotu například žádanku od lékaře či pozvánku na úřad.

Projít se nebo zaběhat si mohou jít lidé od 05:00 do 21:00 jen na území své obce. V noci mohou jít vyvenčit psa, ale maximálně 500 metrů od bydliště. Výlet do přírody mimo obec v rámci okresu není možný.

Nakupovat mohou lidé pouze ve svém okrese a na nákupy mohou cestovat jen v nezbytném počtu. Nebude možné navštívit příbuzné, a to ani v rámci jednoho okresu, pokud nepůjde o zajištění jejich nezbytných potřeb, nutné péče nebo jejich doprovod například k lékaři nebo na úřad.

Zavřou se školky i zbývající otevřené školy a také další obchody, začít má zatím dobrovolné testování na koronavirus ve firmách.