Česko zažilo nejhorší sobotu od 9. ledna. Přibylo 7798 případů koronaviru

Kapacit pro těžce nemocné v tuzemských nemocnicích ubývá (ilustrační foto)

Kapacit pro těžce nemocné v tuzemských nemocnicích ubývá (ilustrační foto) Zdroj: E15 Michael Tomeš

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 7798 případů koronaviru, zhruba o tisíc víc než před týdnem. Je to nejvyšší sobotní počet od 9. ledna. V nemocnicích je s COVID-19 ve vážném stavu dál přes 1500 pacientů. S nákazou se nyní potýká téměř 150 tisíc lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Za rok od prvních potvrzených případů loni 1. března se koronavirus v Česku prokázal u téměř 1,24 milionu lidí, většinou měli mírný průběh. S nemocí COVID-19 zemřelo 20 339 z nich, vyléčil se přes milion lidí.

Aktuální počet 147 584 lidí s potvrzenou nákazou je dosud nejvyšší. Reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od každého pozitivního, kleslo o tři setiny na hodnotu 1,19. Pokud je údaj nad jedna, tak se epidemie dál zrychluje.

Tempo šíření nákazy je tak nadále vysoké. V sobotu bylo případů koronaviru víc naposledy 9. ledna, kdy jich laboratoře potvrdily 8436. Počet nově nakažených z nynější soboty je také páté nejvyšší víkendové číslo, dosud nejvíc bylo 12 473 případů v sobotu 24. října. Víkendová čísla bývají nižší, protože se méně testuje. V pracovních dnech tohoto týdne se dosud denní přírůstky nakažených pohybovaly mezi 11 tisíci a téměř 16 tisíci.

Nemocnice se s pacienty s COVID-19 dostaly na hranu svých kapacit. Počet hospitalizovaných k sobotě sice po pěti dnech klesl pod 7000, bylo jich 6998, dosud nejvyšší ale zůstává množství pacientů ve vážném stavu. Nad 1500 se drží od čtvrtka, v sobotu bylo v těžkém stavu 1523 pacientů.

Ministerstvo zdravotnictví očekává, že na počátku března denní počty nakažených překročí 20 tisíc, nemocnice budou podle předpokladu v příštím týdnu přijímat přes 700 pacientů s COVID-19 denně.

Pro zpomalení šíření nákazy proto vláda v pátek přijala další zpřísnění opatření, platit budou od pondělka na tři týdny. Zakázané budou s výjimkami cesty mimo okres, zavřou se školky i zbývající otevřené školy a další obchody. Zpřísní se také pravidla pro zakrytí nosu a úst. Průmysl omezen nebude, začít má ale zatím dobrovolné testování na koronavirus ve firmách.

Volných je podle dat ministerstva zdravotnictví k dnešnímu ránu 14 procent lůžek intenzivní péče, pro pacienty s koronavirem jich zůstává 156, tedy o 24 méně než v sobotu. Standardních lůžek s kyslíkem pro nakažené také ubylo na 662. Připraveno je ještě 152 takzvaných reprofilizovaných lůžek, která jsou za běžného provozu určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti, a chystají se jich další stovky.

Antigenních i PCR testů laboratoře v sobotu provedly zhruba 45 000, asi o desetinu víc než před týdnem. Podíl pozitivních mezi testovanými metodou PCR se drží u 35 procent.

Koronavirem je nadále nejvíce zasažené Tachovsko, kde evidují za posledních sedm dní víc než 1800 případů na 100 tisíc obyvatel. Následuje severní Plzeňsko se 1448 a Sokolovko se 1384 přepočtenými případy. Výrazně lépe je na tom východní část země, relativně nejméně pod 360 je nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední týden na Vsetínsku a Zlínsku.

Dávek vakcíny proti koronaviru zdravotníci v Česku od 27. prosince, kdy se s očkováním začalo, podali podle dat ministerstva téměř 650 tisíc. Víc než 239 tisíc lidí už dostalo obě potřebné dávky. V sobotu bylo podáno 3238 dávek, zhruba o 200 víc než o týden dřív. Své očkování druhou dávkou v sobotu ukončilo 543 lidí.

Index PES se k dnešku zvýšil o bod na 79 bodů. Zůstává tak už 15 dní v nejpřísnějším pátém stupni. Indexem se koncem loňska řídila opatření proti šíření nákazy, ale nyní už jeho hodnota podle ministerstva zdravotnictví není relevantní. Hlavním ukazatelem je pro vládu naplněnost nemocnic.