Policejní zásah v libereckém dopravním podniku souvisí s korupcí a zpronevěrou

Peníze, koruny

Peníze, koruny Zdroj: Anna Vacková, E15

Policie kauzu libereckého dopravního podniku, kde ve čtvrtek zasahovala, prošetřuje pro šest trestných činů včetně poškození finančních zájmů Evropské unie. Policie v případu obvinila devět lidí, z toho tři jsou stále zadržení. Informace přinesl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

"Trestní stíhání se vede pro trestné činy podplácení, přijetí úplatku, legalizace výnosu z trestné činnosti, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, poškození finančních zájmů EU a porušení povinnosti při správě cizího majetku," uvedl Ibehej. Věc dozoruje krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem. "Více informací poskytovat nebudeme," dodal.

Nedostupný je od čtvrtka telefon generálního ředitele DPMLJ Luboše Wejnara i předsedy představenstva Pavla Šulce. "Co se týče řízení provozu a podniku dovnitř, tak generálního ředitele zastupuje ekonomický ředitel Milan Červenka a co se týče statutárního zastoupení, tak já jsem převzal pravomoci a povinnosti předsedy představenstva," řekl novinářům místopředseda představenstva DPMLJ Jiří Řimánek.

Neví o nikom dalším z dopravního podniku, kdo by mohl být v kauze stíhaný. Policie ve čtvrtek byla i u dopravce BusLine, který pro DPMLJ jezdí, a jednoho z dodavatelů DPMLJ.

Podnik podle Řimánka funguje v běžném provozu a zajištění dopravy v Liberci ani Jablonci ohroženo není. "Setkal jsem dnes s vedoucími odděleními, uklidnit je, že to nemá vliv na jejich práci. Ať pracují dále tak, jak jsou zvyklí," dodal. Čeho by se šetření mělo týkat, zatím neví.