Policie: Inzerát proti Schwarzenbergovi nebyl protizákonný | E15.cz

Policie: Inzerát proti Schwarzenbergovi nebyl protizákonný

inzerát v Blesku
inzerát v Blesku
• 

ČTK

Policie odložila trestní oznámení, které podal tým neúspěšného prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga (TOP 09) kvůli inzerátu, který vyšel v den druhého kola volby hlavy státu v Blesku a byl namířen proti Schwarzenbergovi. Uvedl to dnes server Týden.cz. "Provedeným šetřením nebyly zjištěny skutečnosti důvodně nasvědčující spáchání trestného činu, přestupku či správního deliktu," řekla webu policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Text inzerátu, kde nebyl uveden zadavatel, se týkal poválečného uspořádání Československa a takzvaných Benešových dekretů. V inzerátu se mimo jiné psalo „Nevolte Karla Schwarzenberga“. Rovněž tam bylo například uvedeno, že řekl, že by měl být prezident Eduard Beneš podle dnešních zákonů postaven před haagský tribunál pro válečné zločince. Dále v něm stálo, že šéf TOP 09 považuje poválečný odsun Němců za nespravedlivý, aniž bere na zřetel mnichovský diktát, a považuje Benešovy dekrety za neplatné.

Schwarzenbergův tým tehdy dospěl k závěru, že inzerát porušil volební zákon a byl možná šířením poplašné zprávy. Volební štáb jeho rivala Miloše Zemana se od inzerátu distancoval a sdělil, že s ním nemá nic společného.

Podle vydavatelství Ringier Axel Springer CZ, kde Blesk vychází, inzerát zadala agentura Mindshare pro klienta advokáta Vladimíra Zavadila. Podle Týdne.cz není vyloučeno, že se za tento počin právník dočká postihu ze strany České advokátní komory. „Šetření nebylo ještě uzavřeno,“ sdělila webu mluvčí komory Iva Chaloupková.

Někdejší mluvčí Schwarzenbergova volebního týmu Marek Pražák o odložení trestního oznámení nevěděl a na ministerstvu zahraničí, v jehož čele Schwarzenberg stojí, se k věci podle Týdne.cz nehodlají vyjadřovat. „Prezidentská kampaň nijak nesouvisí s prací ministerstva, takže se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ sdělil Karel Šrol z tiskového odboru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.