Policie loni zabavila čtyři miliardy korun z trestné činnosti | E15.cz

Policie loni zabavila čtyři miliardy korun z trestné činnosti

Speciální  zásahová jednotka v areálu letecké továrny Aircraft Industries v Kunovicích.
Speciální zásahová jednotka v areálu letecké továrny Aircraft Industries v Kunovicích.
• 
ZDROJ: ctk/Zdenek Nemec

ČTK, nos

Třikrát víc peněz a majetku než v roce 2010, zabavila loni policie. Vzrostl i počet lidí stíhaných za korupci.

Policie loni zabavila majetek a peníze pocházející z trestné činnosti v hodnotě více než čtyři miliardy korun. Proti předloňsku je to trojnásobek. Na tiskové konferenci to dnes oznámili šéf protikorupční policie Tomáš Martinec a policejní prezident Petr Lessy.

Zvýšil se také počet stíhaných lidí v souvislosti s korupcí. Za loňský rok policie stíhala 159 lidí, v roce 2010 jich bylo 94.

Petr Lessy uvedl, že chce, aby vznikl nový celostátní útvar, který by se zabýval čistě korupčními trestnými činy. Mělo by jít o „protějšek“ speciálního útvaru protikorupčních žalobců, který by měl vzniknout při Nejvyšším státním zastupitelstvím (NSZ). Útvar by měl mít přibližně 100 lidí, nyní chce o návrhu policejní prezident zahájit debatu s nejvyšším státním zástupce Pavlem Zemanem.

S myšlenkou nového speciálního útvaru již Lessy seznámil ministra vnitra Jana Kubiceho. Pokud s tím bude souhlasit, mohl by začít vznikat ještě v průběhu letošního roku. Lessy připustil, že by útvar mohl fungovat na podobném modelu, jako fungovala finanční policie. Policejní prezident se inspiroval v zahraničí, kde obdobné policejní složky existují. Jádro útvaru by měli tvořit lidé, kteří se nyní zabývají korupcí v současném Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Ten by se pak podle Lessyho zabýval pouze finanční kriminalitou.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.